London sporoča, da je odprt
Decembrski skok v London (2)
Prvi januar je običajno po najdaljši noči v letu namenjen poležavanju. V Sloveniji je to dela prost dan, zaprte so trgovine, uradi, banke, podjetja, ljudje so radostni in polni pričakovanj, kaj jim bo novo časovno obdobje namenilo. V Londonu ni tako. Angleži so angleško hiteli, dvonadstropni avtobusi in londonski taksiji so drveli sem ter tja, trgovine, pubi, restavracije so obratovali. Zdelo se je, kot da je običajen delovni dan. Ležernosti prvega januarja tudi slovenski turisti v Angliji nismo občutili. Zlili smo se z okoljem in se takoj po obilnem zajtrku odpravili tja, kamor so bile na prehodu leta uprte vse oči: na znameniti London Eye oziroma Londonsko oko, eno izmed novejših londonskih znamenitosti, ki so jo odprli leta 2000 v sklopu praznovanja novega tisočletja. To ogromno panoramsko kolo je visoko kar 135 metrov in ima 32 »kapsul«, v eno se lahko vkrca največ 25 ljudi, letno pa beleži 3,5 milijona obiskovalcev. V pol ure omogoči panoramski pregled mesta z okolico – od Buckinghamske palače do parlamenta z Big Benom, Westminstrske opatije; ob sončnem vremenu sega razgled vse do štirideset kilometrov oddaljenih vasi. Ponoči je obarvan rdeče, zaščitno barvo Coca-Cole, ki je njegov glavni sponzor.
Po sproščujoči panoramski vožnji smo se nagnetli med množico ljudi, ki je za ogradami spremljala eno največjih novoletnih parad na svetu. Parado so prvič organizirali leta 1987 in ima poleg obeležja novega leta tudi dobrodelno noto. Organizira jo londonska občina z aktualnim županom na čelu, domačinom pa je bolj znana pod kratico LNYDP.
Letos so jo naslovili London je odprt. S tem so želeli sporočiti, da bo London ostal kulturno in narodnostno pisano mesto in bo odprtih rok sprejel vse turiste, tudi ko bodo bodisi po poti sporazumnega dogovora ali po poti brexita 29. marca letos izstopili iz Evropske unije. Brexit v Londonu nima podpore, nasprotuje mu kar šestdeset odstotkov ljudi, med njimi tudi trenutni londonski župan Sadiq Khan, ki je, zanimivo, prvi muslimanski župan v zgodovini Londona. Podporo Evropski uniji so izkazali tudi ob vstopu v novo leto 2019, ko se je še pred veličastnim ognjemetom Londonsko oko zasvetilo v barvah zastave Evropske unije, modro in rumeno.
Novoletna parada je bila letos zato mednarodno obarvana. Nastopilo je deset tisoč ljudi iz dvajsetih držav vseh celin. Triurni spektakel, ki se je začel točno ob dvanajstih, se je vil po ulicah Londona, od trga Piccadilly do Big Bena, trasa je bila dolga tri kilometre. Mimohod akrobatov, plesalcev, navijačic, godbenikov, starodobnikov, znamenitih londonskih avtomobilov, avtobusov, maskot in drugih nastopajočih je spremljala tradicionalna glasba vseh dvajsetih sodelujočih držav, v zraku pa so plapolali konfeti, zastave in živopisni baloni. Parado je v živo spremljalo več kot pol milijona ljudi, med njimi tudi mi, evropski Slovenci.
(Nadaljevanje prihodnjič)