Danes odločitev o usodi treh zakonov
Kranj – Na današnjo referendumsko nedeljo volivci odločajo o usodi novel zakonov o vladi, RTV Slovenija in dolgotrajni oskrbi. V Sloveniji in tujini je odprtih 3087 rednih in omnia volišč, volilno pravico pa ima skoraj 1,7 milijona državljanov. Nekaj več kot 66.300 oziroma 3,91 odstotka volivcev je med tednom že izkoristilo možnost predčasnega glasovanja, danes do 11. ure pa je glasovalo 170.974 volivcev oziroma dobrih deset odstotkov volilnih upravičencev.
Najvišja volilna udeležba je bila danes dopoldan v volilni enoti Novo mesto, in sicer 10,93-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Ljubljana - Bežigrad, kjer je bila 8,97-odstotna. Volilni okraj z najvišjo udeležbo je Škofja Loka 2 (13,64 odstotka), z najnižjo pa Domžale 2 (6,67 odstotka).
Podatki o volilni udeležbi se nanašajo samo na udeležbo na referendumu o zakonu o vladi, ki jih edine sporočajo okrajne volilne komisije, po zaprtju volišč pa se bodo podatki o volilni udeležbi objavljali za vsak referendum posebej.
Na volišču se sicer vsak volivec sam odloči, ali bo glasoval na vseh treh referendumih ali samo na enem oziroma dveh. Pred glasovanjem se bo moral podpisati v volilni imenik za vsak referendum posebej. O vsakem zakonu volivec glasuje tako, da obkroži besedo za, če želi glasovati za njegovo uveljavitev, ali proti, če ji nasprotuje.
Kot so pojasnili na Državni volilni, volivec, ki je že oddal glas za enega od zakonov na predčasnih volitvah, danes ne more več glasovati za zakone, za katere pred tem ni glasoval.
Zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti glasuje najmanj petina vseh volilnih upravičencev. Glede na skupno število volivcev mora tako proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati 338.869 volivcev.
Do 19. ure, ko bo konec splošnega glasovanja, še vedno velja volilni molk. Prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejema dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.