Novi policisti za delo na smučiščih
V Kranjski Gori je potekal drugi del usposabljanja policistov smučarjev, ki se ga je minuli petek udeležilo dvajset policistov z vseh policijskih uprav.
Kranjska Gora – Na rednem usposabljanju so na belih strminah Kranjske Gore minuli petek policisti spoznavali postopke in tehnike, potrebne za delo na smučiščih. Usposabljanja se je udeležilo dvajset policistov smučarjev z vseh policijskih uprav, največ s policijskih uprav Kranj, Nova Gorica, Celje in Maribor, ki imajo na svojem območju smučišča in s tem povezana tveganja.
Policisti so se najprej seznanili s tipičnimi smučarskimi poškodbami, obratovanjem smučišč, varnostjo, nadzorom in obravnavo nesreč, nato so teoretično znanje prenesli še v prakso, ko so v skupinah spoznavali terensko obravnavo smučarske nesreče.
Vodja Sektorja splošne policije na Upravi uniformirane policije Tomislav Omejec je ob tem znova opozoril smučarje na različna tveganja, saj so policisti v nekaj dneh letošnje smučarske sezone že obravnavali vrsto nesreč, tudi takih s hudimi telesnimi poškodbami. »Apeliramo na vse obiskovalce, da se pred začetkom smučanja pozanimajo o razmerah na smučišču, preverijo opremo in se tudi fizično pripravijo na smuko. Policisti ugotavljamo, da se večina nesreč zgodi v prvi tretjini smučarskega dne in da smučanja marsikdo ne prilagodi fizičnemu stanju. Smučarji pridejo na smučišče neogreti, smučajo nevarno in se ne prilagodijo razmeram na smučišču, kar vpliva na povečano tveganje,« je povedal Omejc in opozoril, naj smučarji lep smučarski dan po potrebi zaključijo tudi predčasno, saj je užitek le varna smuka.
Kot je povedal Alojz Sladič z generalne policijske uprave, so v letošnji sezoni že zabeležili vrsto hudih poškodb: dva zloma goleni in en zlom roke, v enem primeru celo z udeležbo otroka. Policisti se usposabljajo zgolj za ogled nesreč, ki ga opravijo, kadar pride do hudih telesnih poškodb in ugotavljajo vzroke zanje. »Naše delo ni le represivne narave, temveč tudi preventivne. Danes je v Kranjski Gori veliko otrok, zato se posebej usposabljamo tudi, kako otrokom predstaviti deset pravil FIS, ki jih je zelo posrečeno upodobil Miki Muster. Otrokom želimo skozi njihove prve zavoje na smučišču vcepiti zavedanje, da je smučanje lep šport, če upoštevamo vsa pravila,« je povedal Sladič in pojasnil, da so vzroki nesreč na smučiščih enaki že vrsto let. To so slabša pripravljenost in precenjevanje sposobnosti, predvsem sposobnosti obvladovanja hitrosti.