Ledena kulisa svetopisemskim zgodbam doda še poseben čar. / Foto: Neža Rozman

Božič pod ledenim slapom v soteski Mlačca

V soteski Mlačca, v bližini Mojstrane, že sedemnajst let zapored ustvarjajo veličastno božično zgodbo, ki jo zavijejo v tančico ledu, ki še bolj poudari njeno slovesnost in čarobnost.

Mojstrana – V osrčju narave obiskovalci lahko spoznajo zgodbo o Jezusovem rojstvu, vsako leto pa osrednji zgodbi dodajo še en svetopisemski odlomek, ki popestri dogajanje. Letos je dodatek zgodba o Janezu Krstniku in njegovem obglavljanju. Nataša Cotman, režiserka predstave, vsako leto že čez poletje razmišlja, kako bo »zapeljala« jaslice tisto leto, tokrat je povezavo z osnovno zgodbo našla v dejstvu, da je bil Janez Krstnik Jezusov bratranec, gledalci pa bodo izvedeli podobnosti med njunima družinskima zgodbama.

Poleg živih jaslic se obiskovalci lahko sprehodijo po ledeni deželi, ki celo leto nastaja v zamislih Pavla Skumavca, v realnost pa se preseli takoj, ko sotesko objamejo dovolj nizke temperature. Osnova za ustvarjanje so veje dreves, ki tam stojijo že od nekdaj, nekatere stebre za predore in druge skulpture pa Pavel postavi sam. Vsako noč, v polurnih intervalih, nanje zliva vodo iz bližnjega potočka, pri tem mu jo nepredvidljiva narava večkrat zagode – kar si je zamislil v prvi noči, morda zaradi spremembe temperatur drugo noč ne velja več. Led in voda do lučk, ki se skrivajo pod ledom, in stebrov nista prizanesljiva, vsako leto uničita skoraj vse postavljeno in Pavel takoj po končanih predstavah že začne z obnavljanjem.

Tudi za igralce je ledena kulisa vsak dan drugačna in potrebnega je veliko prilagajanja. Igrajo pod skoraj 30-metrskimi slapovi, pod kostumi so toplo oblečeni, na nogah pa imajo dereze, da na naravnem odru ne pride do nezgode. Igralci prihajajo iz vse Gorenjske, vsako leto sodeluje kakšen nov, nekaj jih prihaja že vrsto let. Cotmanova pravi, da to niso profesionalni igralci, sodelujejo igralski navdušenci, ki izrazijo željo po igranju.

Ledena zgodba bo na ogled od božiča do silvestrovega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 26. december 2014 / 19:15

Za veterane Kranja 75 zmaga in poraz

Novi Sad – Vaterpolska veteranska ekipa Kranj 75 je prejšnji teden nastopila na prijateljskem turnirju v Novem Sadu, kjer so poleg domačinov tekmovali še veterani Delfina iz Rovinja. Kranjčani so n...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / petek, 14. november 2008 / 07:00

Spominjajo se konca prve svetovne vojne

Ukanc - Letos je minilo devetdeset let od konca prve svetovne vojne. V torek, ob obletnici sklenitve premirja, je bila na vrhu Krna spominska slovesnost, na kateri je okoli dvajs...

GG Plus / petek, 14. november 2008 / 07:00

Liki živali in ljudi v lesu

Pod slemenom v Križah živita zanimiva soseda. Tretje leto ju druži rezbarstvo, ki je njun najljubši konjiček. Svoje izdelke predstavljata na razstavi trzinskih rezbarjev v Tržiču. Peter Guček in Ivan...

Slovenija / petek, 14. november 2008 / 07:00

Zakona proti finančni krizi

Državni zbor je na torkovem nadaljevanju izredne seje sprejel predloga novel zakonov o javnih financah in bančništvu, s katerima se bo država bojevala proti finančni krizi.

Kranj / petek, 14. november 2008 / 07:00

"Selitve nočemo!"

Stari zimski bazen v Kranju, v katerem deluje Alternativno kulturno društvo Izbruh, je vrnjen dedičem družine Majdič. Izbruhovci imajo eno samo željo: da jih ne bi izselili.

Prosti čas / petek, 14. november 2008 / 07:00

Stripi, bruci in Pankrti

Jesen je škofjeloški mladini postregla z vrsto dogodkov. Najbolj odmevno je bilo zagotovo brucovanje domačega študentskega kluba.