"Selitve nočemo!"
Stari zimski bazen v Kranju, v katerem deluje Alternativno kulturno društvo Izbruh, je vrnjen dedičem družine Majdič. Izbruhovci imajo eno samo željo: da jih ne bi izselili.
Kranj - Opuščen stari zimski bazen je bil z odločbo, ki jo je izdala Upravna enota Kranj, vrnjen dedičem družine Majdič. Odločba je bila izdana 23. oktobra in je od te srede že pravnomočna. V starem bazenu se zbirajo člani in simpatizerji Alternativnega kulturnega društva (AKD) Izbruh. »Vseh sedem let, kar smo tukaj, smo delali dobro. Če nam novi lastnik ne bo prisluhnil, nam preostane dvoje: da se samoukinemo in na ta način izrazimo protest ali da poiščemo še kakšne pravne poti. Druga lokacija za naše delovanje ne pride v poštev. V prostor smo vložili tisoče ur prostovoljnega dela, imamo koncertno dvorano, kakršne ni v Sloveniji. Samoniklo kulturo, ki je značilna za Izbruhovce, bi na drugi lokaciji poteptali. To ne bi bil več Izbruh,« je povedal Samo Košnik iz AKD Izbruh.
Kranjski podžupan Igor Velov je povedal: »Ocenili smo, da občina stavbe starega kranjskega bazena ne more dobiti nazaj, da na pritožbah ne bi uspeli in da bi kvečjemu tvegali odškodninske tožbe. Vitomir Gros (pooblaščeni zastopnik dedičev družine Majdič, op. a.) je povedal, da se je pripravljen pogovarjati o možnostih sodelovanja, da bi se prostor še vedno lahko uporabljal za mladinske in kulturne dejavnosti. Interesov društva nismo prodali, res pa sem že dlje časa opozarjal AKD Izbruh, naj razmišljajo tudi o alternativni lokaciji; na občini imamo dve možni lokaciji, ki pa ju želimo najprej predstaviti društvu.«
Direktor kranjske občinske uprave Aleš Sladojević je zanikal namigovanja, da se občina na odločbo ni pritožila zato, ker se je z Vitomirjem Grosom pogodila pri projektu gradu Khislstein; grad bodo obnovili, za izdajo gradbenega dovoljenja pa so potrebovali tudi soglasje soseda - mejaša Vitomirja Grosa. A po drugi strani je podžupan Stane Štraus povedal, da je Gros res želel imeti nekaj zagotovil občine, med drugim tudi tega, da ga na občini ne bodo ovirali pri obnovi mlina. Grosa smo želeli dobiti za izjavo, tudi v zvezi z načrti s starim bazenom, a ga do zaključka redakcije nismo priklicali.
Sladojević je povedal, da bodo pristojne inšpekcijske službe preverile varnost objekta starega kranjskega bazena in dale oceno, ali dejavnost društva močno odstopa od drugih. Res je tudi to, da objekt ni legaliziran in da so dejavnost društva Izbruh na občini kljub temu dopuščali in sofinancirali. Sladojević je še povedal: »Po podatkih policije tudi ni bilo kršitev javnega reda in miru na starem bazenu, z izjemo enega konec avgusta.« Kakšne možnosti imajo torej Izbruhovci, da ostanejo tam, kjer so bili do sedaj?