Naj se raje iskri od veselja
Predstavniki Policije in UKC Ljubljana so ta teden v središču Ljubljane pozvali k odgovornemu ravnanju s pirotehniko in svetovali, naj se raje iskri od veselja.
Ljubljana – O problematiki neprevidne uporabe in varnejši rabi pirotehnike so spregovorili Daniel Jug iz Sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi, Bojan Senčar, policist Policijske postaje Šentjur pri Celju, Boštjan Plahutnik, reševalec Reševalne postaje UKC Ljubljana, in Simon Herman s Kliničnega oddelka travmatologijo UKC Ljubljana. Poudarili so, da kljub letom ozaveščanja pirotehnični izdelki, predvsem predelani ali kupljeni na črnem trgu, še vedno vsako leto povzročijo preveč hudih in trajnih poškodb, od opeklinskih ran, raztrganin do izgube vida in sluha, najpogosteje pri mladih. Obudili so tudi spomin na eno najhujših poškodb uporabe pirotehničnih izdelkov, ko je v lanskem prednovoletnem času mladoletni fant zaradi eksplozije petarde, kupljene pri preprodajalcu, ostal brez obeh rok.
Pojasnili so, da pirotehnične izdelke zakonodaja razvršča v več kategorij in izmed vseh je dovoljena prodaja, posest in uporaba le ognjemetnih izdelkov kategorije F1, kamor uvrščamo pasje bombice, iskrice, pokajoče kroglice, tortne fontane. Njihova prodaja je fizičnim osebam, starejšim od 14 let, dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa od 26. decembra do vključno 1. januarja. Ognjemetni izdelki kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, to so predvsem petarde najrazličnejših oblik in moči, so prepovedani. Predvidena globa prekrške pa znaša od štiristo do 1.200 evrov.
Vse, ki boste kupovali in uporabljali pirotehnične izdelke, so predstavniki Policije in UKC Ljubljana še pozvali, da kupujete le originalne izdelke in zgolj pri pooblaščenih trgovcih. Pri tem bodite pozorni na oznako CE, ki zagotavlja, da proizvod izpolnjuje bistvene zahteve varnost, zdravje in varovanje okolja, kot jih določa evropska regulativa. Uporabljajte jih le v skladu z navodili proizvajalca in tako, da s tem ne ogrožate zdravja in premoženja ljudi, pomislite pa tudi na živali. Pomembno je tudi, da pri uporabi ognjemetnih izdelkov niso prisotni alkohol, droge, nepremišljenost in objestnost.