Pripravili kodeks Obisk v naravi
Sedemindvajset organizacij je pripravilo in prejšnji teden podpisalo kodeks Obisk v naravi, ki vključuje pet ključnih načel: spoštovanje narave, sebe, drugih, lastnine in lokalne skupnosti.
Obiskovanje narave in uživanje njenih blaginj je vse bolj priljubljeno. Domačinom se pridružujejo tuji obiskovalci, vse več pa je tudi ponudbe za aktivno preživljanje prostega časa v naravi.
Ljubljana – Pobudo za oblikovanje kodeksa je dala Zveza tabornikov Slovenije, ki je tudi vodila postopek priprave kodeksa. Že na prvem sestanku so predstavniki civilnodružbenih organizacij, ki se ukvarjajo z rekreacijo in vzgojo v naravi, turizmom in varstvom okolja, ter predstavniki združenja lastnikov gozdov, kmetijsko gozdarske zbornice in zavoda za gozdove ocenili, da je sedanja ureditev obiskovanja narave ne glede na nekatere negativne pojave in izkušnje dokaj dobra. Ugotavljali so, da je to predvsem zasluga pripravljenosti lastnikov gozdov in kmetijskih zemljišč za prost dostop obiskovalcev in vzgojnega dela rekreacijskih organizacij pri vzpostavljanju pravil obnašanja v naravi, hkrati pa so se strinjali, da takšnega stanja ne bi smeli jemati kot samoumevnega in da bi bilo treba na podlagi že obstoječih norm oblikovati kodeks obnašanja v naravi, ki bo predstavljal enotno podlago za vzgojo obiskovalcev narave in za obveščanje turistov. Programski odbor je v petnajstih mesecih pripravil kodeks, ki temelji na že uveljavljenem, a nikjer zapisanem konsenzu slovenske družbe in je nekakšen dogovor med lastniki zemljišč, vzgojnimi organizacijami, ki izvajajo svojo dejavnost v naravi, ostalo civilno družbo in pristojnimi ustanovami. Vključuje usmeritve, ki spoštujejo zakonodajo ter temeljijo na tradiciji in ravnanjih, izoblikovanih v preteklosti. Vsebuje pet temeljnih načel: spoštovanje narave, sebe, drugih, lastnine in lokalne skupnosti, vsako od načel pa vključuje tudi smernice za ravnanje v naravi.
Pri oblikovanju kodeksa je sodelovalo 27 organizacij, med njimi zveza tabornikov, gozdarski inštitut, zavod za gozdove, zveza gozdarskih društev, zveza lastnikov gozdov, turistična, čebelarska, lovska, kajakaška, planinska in ribiška zveza, kmetijsko gozdarska zbornica, družba Slovenski državni gozdovi, javni zavod Triglavski narodni park in zavod za varstvo narave.