V knjižnico tudi najmlajši
Odlično sodelovanje med Mestno knjižnico Kranj in Kranjskimi vrtci. Malčki s svojimi vzgojiteljicami pogosti obiskovalci.
Kranj – Dobro sodelovanje med Mestno knjižnico Kranj in Kranjskimi vrtci, pa tudi drugimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi v Kranju in sosednjih občinah ima globoke korenine, saj sega daleč nazaj v čas, ko se je knjižnica, namenjena otrokom, imenovala še Pionirska. Vezi so ostale trdne tudi zadnji dve leti in pol, ko so se pravljice z one strani ceste preselile v nove sodobnejše prostore. »Mogoče se sliši neverjetno, ampak z branjem in knjigo se prvič srečamo že v varnem zavetju materinega trebuščka. Mamičin glas nas vznemirja in pomirja in vsi zvoki, še posebej branje, se nalagajo v naši zavesti in vplivajo na naše kasnejše bralne izkušnje,« razmišlja Jure Bohinec, v knjižnici odgovoren za prireditve za otroke in mladino, in dodaja, da se zato še posebej trudijo z najmlajšimi, bralno kulturo, branjem v družini, strokovnim svetovanjem glede izbora kvalitetnega gradiva in prireditvami za najmlajše.
V preteklem šolskem letu so se prvič dogovorili za vodene oglede v novi knjižnici in sicer za otroke v zadnjem letu pred šolo. Kot je povedala Margareta Kutnjak, pomočnica ravnateljice Kranjskih vrtcev, so knjižnico obiskali otroci iz tako rekoč vseh njihovih enot, hkrati pa dodala, da so otroci in vzgojiteljice tudi sicer redni obiskovalci knjižnice. Tja se odpravijo celo z otroki iz jasli, da ti že zgodaj začutijo prijetno klimo, umirjeno knjižnično vzdušje in privlačnost zgodbic ali rim, ki se skrivajo v knjigah. »Otroci spoznavajo gradivo vseh vrst, knjig od debelih, starih, majhnih in velikih, takih za slepe in slabovidne do najrazličnejših oblik in namenov uporabe,« nadaljuje Bohinec, malčki pa tudi spoznajo samostojno izposojanje in vračilo na avtomatih, uporabo tabličnih računalnikov in modernih pripomočkov. Seveda pa nič ne nadomesti pravljice, ob kateri otrokom vselej raste domišljija in to je knjižničarkam in knjižničarjem največje zadovoljstvo in plačilo.
Po besedah Kutnjakove so urice, preživete v knjižnici, za otroke pomembne tudi z vidika komunikacijskih veščin in bontona, navajajo se na strpnost, obzirnost do drugih, varstvo okolja in naravnih dobrin … Želijo pa pritegniti tudi starše. V ta namen v knjižnici pripravljajo nov projekt Družinsko branje, ki bo poudarjal ravno to, kar že uspešno delajo z obiski skupin, le da bodo to prenesli tudi v družine.