Temačni srednji vek
V stari tržiški fužini Germovka je Kulturno umetniško društvo Ampus pripravilo razstavo o mračnem srednjeveškem času.
Tržič – Kulturno umetniško društvo Ampus združuje mlade Tržičanke in Tržičane, aktivne člane pa ima tudi izven tržiške občine. Gre za aktivne ustvarjalce na področju fantazijskih kostumov in rekvizitov. Kot pravijo člani društva, jih povezuje inovativna kreativna misel in akcija v območju profilirane kulture za vse generacije. S tem si prizadevajo obogatiti kulturno življenje in želijo pritegniti mlade, ki iščejo smisel izven preživetih, neperspektivnih stereotipov. Predsednik društva Anže Bizjak, akademski restavrator, zgledno predstavlja njihovo udejstvovanje. Zahtevno delo na področju izdelave fantazijskih kostumov in rekvizitov obsega kovaška, kiparska, slikarska, oblikovalska in glasbena znanja ter veščine. Vsi uspehi društva so plod velike mere entuziazma vseh članov in vloženega prostovoljnega dela.
Tako so lani navdušili s svojim največjim projektom, izdelavo velikega zmaja iz legende o nastanku Tržiča, tokrat pa so v fužini Germovka postavili razstavo z naslovom Temačni srednji vek: In morte ultima veritas – V smrti leži resnica. Prav Germovka kot najbolje ohranjena ter renovirana kovaška delavnica v Tržiču s svojim pridihom skrivnostnosti predstavlja idealni prostor za tovrstno razstavo, ki obiskovalce popelje v temačno preteklost. Srednji vek namreč poznamo kot mračno obdobje človeške zgodovine, v katerem so se razvile nekatere izmed najbolj krutih ter zastrašujočih metod mučenja. Razstavljeni rekviziti, od raznovrstnih mučilnih orodij do kletk in vislic, so več kot dostojne replike, izdelane po predlogah zgodovinsko podkrepljenih virov izpod rok članov društva, katerih namen je poudariti ter opomniti tudi na to, da mučenje ni zgolj stvar preteklosti, temveč je marsikje v sodobnem svetu, tudi v naši bližini, še povsem aktualno.
Na odprtju razstave, ki bo na ogled do 7. oktobra vsak dan od 17. do 20. ure, sta vse zbrane nagovorila župan Borut Sajovic ter direktorica tržiškega Muzeja Jana Babšek, člani društva pa so v pristnih srednjeveških opravah in z nekaj skladbami, izvajanimi z avtentičnimi glasbili, tudi na ta način obiskovalce popeljali v srednjeveški čas.