Gob ta čas bolj za vzorec
Gobarji bodo na polne košare morali še malo počakati, saj trenutno ni večje rasti gob. V poletnem času je tudi sicer precej redka.
Kranj – »Večje rasti gob trenutno ni, niti je ni za pričakovati v juliju in avgustu, ker je prevroče in ni bilo kakšnih bolj obilnih padavin,« pravi Andrej Jesenko, predsednik Gobarskega društva Škofja Loka. Kljub krajevnim nevihtam je trenutno za gobe premalo vlage, poleg tega je intenzivne rasti konec že ob temperaturah nad 28 stopinj Celzija, je pojasnil. Dobri poznavalci gob sicer iz gozda tudi v teh dneh ne bodo prišli povsem praznih rok, a na rast jurčkov, ki so med nabiralci najbolj priljubljeni, bo treba še malo počakati. Je pa ta čas po besedah Jesenka vseeno možno najti kak primerek golobice ali pa lisičke. Te so sicer že prenehale rasti, Jesenko opaža, da so po gozdovih samo še stare in pa se sušijo zaradi pomanjkanja vlage. Če ne prej, bodo gobarski navdušenci prišli na svoj račun septembra in oktobra, ko so običajno najboljši pogoji za rast gob, je še dejal.
Tudi na Pokljuki jih ni
Na Pokljuki, ki sicer velja za gobarski raj, že več kot pet let opažajo, da julija in avgusta gob enostavno ni in tudi letos ni nič drugače, je povedal predsednik Gobarskega društva Gorje Pavel Jakopič. »Trenutno je slabo. Jurčkov skoraj ni, enega sem zadnjič slučajno našel. Lisičke so rasle, a sedaj pojenjujejo, tudi golobic ni kaj dosti. Trenutno je mrtva sezona, tudi ostalih gob ni, še strupene ne rastejo. Bilo je sicer kar nekaj dežja, ampak če ni sezone, je pač ni,« je razložil in dodal, da glede na vremensko napoved večje rasti gob tudi v prihodnjih dneh ne pričakuje.
Ponekod so že maja polnili košare
»Ravno včeraj sem iz radovednosti šel v besniške gozdove. Domov sem prinesel pol kilograma lisičk, poletnega jurčka in pet golobic. To je pa tudi vse. Trenutno je zelo slabo,« pa nam je v torek zaupal Avgust Plemenitaš, predsednik Gobarskega društva Kranj. Meni, da so za slabo rast morda krive tudi pretekle mrzle noči, ker da mora biti v tem času ponoči vsaj 15 stopinj, da gobe rasejo. »Trije pogoji so: zadosti vlage, ustrezne temperature in luna. Že od nekdaj pravijo, da gobe najbolj rastejo tri dni po mlaju,« je razložil Plemenitaš. Tudi on opaža, da vsaj v hribovitih predelih vlage ni zadosti, saj voda odteče. V nižinah je sicer ta čas nekaj več vlage, a ob višjih temperaturah bo za gobe hitro presuho, je dejal Plemenitaš. Tudi on se v naslednjih dneh ne nadeja intenzivnejše rasti. »Seveda pa se lahko čez noč zgodi gobarski bum,« je pristavil.
Ponekod so sicer jurčki gobarje razveselili že sredi maja. »Od 15. maja dalje so rasli nenormalno, ogromno jih je bilo. Gobarim že petdeset let, pa še nisem doživel česa takšnega. To je trajalo kake tri tedne, potem pa se je rast ustavila,« je še dejal predsednik kranjskega gobarskega društva.