Manj policistov v pisarnah, več na terenu
V Kranjski Gori in na Bledu so sredi lanskega leta ukinili 24-urno dežurstvo na policijskih postajah. Izkušnje zadnjih nekaj mesecev kažejo, da je šlo za dobro odločitev, pravi komandir Policijske postaje Kranjska Gora Vinko Otovič.
Kranjska Gora – »Javnost je informacija o ukinjanju 24-urnega dežurstva na policijski postaji Kranjska Gora sprva prestrašila, saj je to razumela kot ukinjanje policijske postaje v kraju. Zadovoljen sem, da je poteza pozitivno vplivala na učinkovitost našega dela,« je tik pred koncem leta spremenjeno organizacijo dela komentiral komandir PP Kranjska Gora Vinko Otovič. »Ukinjanje 24-urnega dežurstva ne pomeni manj policistov v Kranjski Gori, temveč le manj fizične prisotnosti na policijski postaji in zato več na terenu.«
Dežurna služba je po novem organizirana tako, da je dežurni policist v prostorih policijske postaje stalno prisoten vsak delavnik med 6. uro zjutraj in 4. popoldan in ne več nepretrgoma podnevi in ponoči vse dni v letu. »Policist je še vedno 24 ur dnevno tu, v kraju, le da ne sedi v pisarni, ampak je na terenu, s policijsko postajo pa je prek OKC telefonsko povezan. Veliko večino komunikacij opravimo telefonsko, ne osebno, tako da se za občane v bistvu ni nič spremenilo. Če potrebujejo policista, pokličejo. Če se želijo z njim srečati na policijski postaji, to lahko storijo. Največkrat se sicer do policijske postaje odpravijo sobodajalci, ki prinesejo prijavnice. A te lahko oddajo v nabiralnik, ki ga policist, ko pride na postajo, izprazni in prijavljene goste vnese v sistem,« pojasnjuje Otovič.
Kljub načelnemu urniku dežurstva v prostorih policijske postaje pa ima, kot poudarja Otovič, komandir še vedno pristojnost, da glede na oceno nujnosti odredi daljšo prisotnost dežurnih policistov na policijski postaji. »Dežurno službo organiziramo po potrebi. Že v juliju in avgustu je bilo to vsak dan med 7. in 19. uro, vključno sobote in nedelje. V tem času se je dežurni policist ukvarjal predvsem s prijavami prihodov turistov v hotele in zasebne sobe. Septembra, v času Evrobasketa, smo za štirinajst dni spet prešli na 24-urno dežurstvo, kasneje pa na stalni urnik od 6. do 16. ure.«
Decembra, ko je dogajanje v Kranjski Gori zaradi številnih gostov in raznovrstnih prireditev spet bolj intenzivno, so bili policisti spet dežurni vsak dan med 7. in 19. uro, med božično-novoletnimi prazniki pa 24 ur na dan. »Jasno je torej, da nismo ukinili policijske postaje, le policisti niso v hiši 24 ur dnevno, to pa pomeni, da so več na terenu. Zato lahko z gotovostjo rečem, da je novi sistem boljši od starega,« je zadovoljen Otovič.
Kranjskogorski policisti so imeli sicer v iztekajočem se letu v povprečju približno toliko dela kot v letih doslej. »Kršitev javnega reda in miru je bilo nekaj manj kot v preteklih letih, sploh v gostinskih lokalih in na velikih prireditvah. Morda so opozorila in prepoved vnosa alkohola na prireditve vendarle zalegla …,« pravi Otovič. Nekaj več pozornosti so morali zaradi skokovitega naraščanja obiska posvetiti dogajanju na kolesarski stezi. Varnost se je tudi tu izboljšala, odkar so skupaj z občino namestili opozorilne table, ki uporabnike seznanjajo s pravili primernega obnašanja na kolesarski stezi, dogajanje pa je ves čas spremljal policist na kolesu. Podobno je na smučiščih. »Večjih poškodb lani ni bilo, zadovoljen pa sem, da smo se z upravljavci smučišč tudi letos dogovorili, da skupaj skrbimo za varnost smučarjev. Tako bo tudi v tej sezoni ob koncih tedna, med prazniki in med počitnicami za dodatno varnost na snegu skrbel policist na smučeh.«