Gostovali v Franciji
Folklorno društvo Bled in Duo Nota iz Tržiča sta v družbi pevcev s Krasa gostovala v francoskem Amillyju, kjer so uspešno predstavili Slovenijo. Francozi so v čast gostujoči državi pripravili poseben ognjemet ob slovenski himni, v katerem so se prelivale barve naše zastave.
V mestu Amilly, približno osemdeset kilometrov od Pariza, že od leta 2005 prirejajo festival Fete de l'Europe (Praznik Evrope), na katerem se že tradicionalno vsakič predstavi ena od evropskih držav. Letos je bila glavna atrakcija prireditve Slovenija, ki so jo s skupnimi močmi uspešno predstavili: Duo Nota iz Tržiča, Folklorno društvo (FD) Bled in Mešani pevski zbor Cominum iz Komna na Krasu. V Francijo so odpotovali 28. junija in tam ostali do 2. julija, ko so se polni pozitivnih vtisov odpravili domov.
Ni jim bilo treba reči dvakrat
Tokratno gostovanje se je »rodilo« iz prijateljstva med Evo Sutlič, nekdanjo predsednico društva Slovencev v Parizu, ter Duom Nota, ki ga sestavljata Marjan Rekar in Jelka Potočnik. Sutličeva je doma iz Gabrovice pri Komnu in jo je že pri sedemnajstih letih pot zanesla v Francijo, skozi delo v omenjenem društvu, ki je kljub njenim prizadevanjem zamrlo, pa je spletla številna poznanstva in prijateljstva. »Ali sva kot Duo Nota pripravljena v Amillyju predstaviti Slovenijo, ji nama ni bilo treba reči dvakrat,« se spominja organizator gostovanja Marjan Rekar. K sodelovanju je nato povabil še FD Bled, s katerim Duo Nota tudi sicer sodeluje, poleg blejskih folkloristov pa se je na povabilo k predstavitvi Slovenije v Amillyju z veseljem odzval še zbor Cominum iz Komna. Gorenjcem se je na poti v Francijo na Krasu na avtobusu poleg pevcev pridružila še Eva Sutlič, ki je bila na krajšem dopustu v rojstnem kraju, prijatelje pa je nato spremljala vse do konca petdnevnega gostovanja.
Narodne noše prava paša za oči
»Neverjetna gostoljubnost in ustrežljivost prireditelja nas je navdala s še večjim optimizmom, kako najbolje predstaviti našo državo,« se Marjan Rekar spominja prihoda v 1360 kilometrov oddaljeni Amilly. Prvi dan v mestu je bil v znamenju ogleda nekaterih znamenitosti. Naslednji dan je bilo uradno odprtje festivala, na katerem so bili blejski folkloristi in Duo Nota deležni mnogih pogledov in velikega aplavza, saj so bile narodne noše prava paša za oči. Prav tako je bila veliko pozornosti deležna slovenska stojnica z reklamnim materialom in dobrotami: Kraševci so s seboj prinesli kraški pršut in teran, FD Bled pa gorenjsko zaseko, žganje in borovničevec. Folkloristi so se predstavili na enournem nastopu na glavnem odru, kjer se jim je z 10-minutnima vložkoma pridružila tudi mlada citrarka Katica. Duo Nota je imel dva daljša nastopa: v domu starostnikov in še za tristo povabljenih gostov, med katerimi sta bila tudi namestnica slovenskega ambasadorja in župan Amillyja.
Ognjemet v čast Slovencem
Pevci s Krasa pod vodstvom Ingrid Tavčar so v Amillyju imeli dva koncerta v cerkvi blizu glavnega prizorišča, s svojim petjem pa so obogatili tudi nedeljsko mašo. Istega dne so se pridružili Duu Nota na glavnem odru, kjer so skupaj navdušili z Avsenikovo skladbo Slovenija, od kod lepote tvoje, slovenski program pa so sklenili izmenjujoči nastopi dua in folkloristov. V Amillyu so za konec v čast gostom iz Slovenije prižgali poseben, kar dvajsetminutni ognjemet, ki se je začel ob zvokih slovenske himne, v njem pa so se prelivale barve slovenske zastave. »Kljub nekaterim začetnim težavam nam je predstavitev Slovenije odlično uspela,« je bil zadovoljen Rekar.
Za razliko od Dua Nota je FD Bled tokrat prvič gostoval v Franciji. »Še posebej se nam je dopadla prijaznost, dobra organiziranost in postrežba, motila nas je samo vročina,« je povedal član FD Franci Pogačnik. Letos so že gostovali v Medžimurju in Zadru, nastopali so tudi v Pušji vas v Italiji, odpravili pa naj bi se še v italijanski Brixen, München in Rovinj. Vsako leto konec decembra organizirajo prireditev Veselo po domače, letos bo jubilejna, dvajseta.