Obnova Ruardove graščine
V teh dneh poteka zahteven projekt selitve muzejskih zbirk, na pomoč so z dvigalom priskočili celo jeseniški gasilci. Obnovljena graščina naj bi vrata spet odprla leta 2020.
Občina Jesenice si prizadeva za razglasitev Stare Save za kulturni spomenik državnega pomena, kar bi ji omogočilo kandidiranje za državna sredstva. Strokovne podlage za razglasitev so pripravljene, a odlok o razglasitvi naj bi sprejela šele nova vlada.
Jesenice – Začenja se obnova Ruardove graščine na Stari Savi na Jesenicah. Skoraj petsto let staro stavbo, eno najstarejših na Jesenicah, je že leta 1998 močno poškodoval potres, potem pa se je predlani zrušil še del stropa. Občina Jesenice je zato lani pridobila celotno projektno dokumentacijo za obnovo, zapletlo pa se je z izbiro izvajalca del. Po pritožbi bo zdaj dela izvajalo podjetje Kolektor Koling iz Idrije, celovita prenova naj bi stala 2,2 milijona evrov, zaključena pa mora biti do 1. februarja 2020. Prek ministrstva za infrastrukturo je Občini Jesenice uspelo dobiti 150 tisoč evrov nepovratnih sredstev, upajo pa, da jim bo uspelo pridobiti še dodatna sredstva sofinanciranja.
V stavbi ima prostore uprava Gornjesavskega muzeja Jesenice, urejen pa je tudi železarski muzej. S selitvijo so že začeli, uprava se mora do 1. avgusta preseliti v Kosovo graščino, medtem ko v teh dneh zaključujejo s selitvijo muzejskih zbirk v začasne prostore, ki jih je zagotovila občina. Kot je povedal Aljaž Pogačnik iz muzeja, so doslej preselili že okrog devetdeset odstotkov vseh predmetov, projekt selitve pa je izjemno zahteven. Na pomoč so jim z dvigalom priskočili celo jeseniški gasilci, nekateri muzejski kosi namreč tehtajo tudi več kot pol tone. Pri selitvi pomagajo tudi zaposleni javnega komunalnega podjetja JEKO, zaposleni z Občine Jesenice z županom in podžupanoma, nepogrešljiva pa je tudi pomoč študentov, je povedal Pogačnik.
Po podatkih dr. Marka Mugerlija iz muzeja je družina Bucelleni graščino postavila leta 1538, v letih od 1766 do 1871 pa je bila stavba v rokah družine Ruard. Zadnji lastnik je bil Viktor Ruard, ki je stavbo leta 1871 prodal Kranjski industrijski družbi, sam pa ohranil Blejski grad (zaradi zadolženosti je moral prodati tudi grad in obubožan je umrl na Dunaju). Kranjska industrijska družba je v graščini najprej imela šolo, v njej so poučevali nemščino, kasneje pa so v njej naselili delavce, sprva inženirje Kranjske industrijske družbe. Po letu 1945 so v graščini stanovanja dobili tudi delavci Železarne Jesenice. Po letu 1958 pa so se vsi stanovalci iz graščine izselili in prostore v stavbi je dobil jeseniški muzej.
Obnova Ruardove graščine bo letos eden največjih občinskih projektov. Občina Jesenice sicer že vrsto let obnavlja muzejsko območje Stara Sava, tako so leta 2005 zaključili obnovo Kasarne, kjer je prostore dobila Glasbena šola Jesenice, zatem so tudi s pomočjo evropskih sredstev prenovili trg pred Kasarno in trg pred Ruardovo graščino. Leta 2009 je bilo obnovljeno nekdanje skladišče oglja Kolpern, dve leti zatem še trg pred njim. Občina Jesenice je doslej obnovila tudi streho na cerkvi, celovita prenova cerkve jo še čaka, in sanirala zidove Plavža in Pudlovke.