Rad imam urejeno okolje
Župan Občine Naklo Marko Mravlja je v pogovoru, ki smo ga z njim pripravili ob občinskem prazniku, poudaril kar nekaj prioritet. Občina mora izpolniti evropske norme glede kanalizacije, cest, pločnikov, varnih pešpoti v šolo ... V občini se obetajo novogradnje, zato bo potrebno tudi povečanje šole.
Ena zadnjih večjih investicij v občini je mladinski športni park. Ob njegovem odprtju ste uradno odprli tudi krožišče pred občinsko stavbo, ki ga krasi občinski grb. Kako pomembni sta investiciji?
»Športni park je pomembna pridobitev v prvi vrsti za našo mladino. Prostor, ki je dolgo veljal za neurejenega, je dobil vsebino s progo za kolesarje, plezalnim stolpom, pokritim asfaltiranim igriščem za rolanje, in-line hokej, mali nogomet, pozimi za drsanje ... Na namestitev čaka še razgledni stolp in pa v nadaljevanju zaščitna protihrupna ograja, za katero smo v dogovorih z Darsom. Investicija v športni park je bila ocenjena v kompletu s celotno opremo približno 330 tisoč evrov, od tega je 20.500 evrov zagotovila Fundacija za šport, 1500 evrov pa Rotary klub Tržič Naklo. Lani, ko smo začeli projekt, končne cene še nismo mogli postaviti, ker je bila sprva mišljena fazna izvedba projekta. To ni bilo potrebno, investicija je zaključena, dodatnih dvesto tisoč evrov smo zagotovili z nedavno spremembo NRP v letu 2018. Uporaba vseh orodij in naprav v športnem parku je brezplačna, park upravlja najemnik, ki upravlja tudi lokal.
V občini imamo že nekaj urejenih krožišč, ta vzor sem prenesel iz Francije. Če kaj urejamo, potem rad vidim, da je to prijetno za oko, pokošeno, ocvetličeno, brez odpadkov, kar bo tudi naloga novega režijskega obrata. Ne nazadnje vse to prispeva k dvigu kakovosti življenja v občini. Seveda so krožišča pomembna z vidika varnosti, ker umirjajo promet.«
Lani ste imeli okleščene investicije, ker ste poplačali izgubljeno tožbo občine proti Gorenjski gradbeni družbi v zadevi Gobovce. Kako kaže z investicijami letos?
»Stvari smo finančno uredili in se lahko bolj posvetimo investicijam. V Podbrezjah se bomo jeseni lotili gradnje sekundarnih vodov kanalizacije. Komunalno infrastrukturo moramo zagotoviti še v naselju Pivka v Naklem, na Okroglem in Polici. To bo za občino finančni zalogaj, saj v novi finančni perspektivi denarja iz kohezijskih sredstev ne moremo več pričakovati.
Na novo je cestna infrastruktura urejena povsod, kjer smo zaključili s komunalnim opremljanjem. Lani smo zamenjali tudi 320 svetilk javne razsvetljave na območjih, kjer ni več predvidene gradnje, in računamo, da se bo investicija v nove, moderne LED-svetilke povrnila v sedmih do osmih letih. V glavnem smo tudi že zaključili urejanje Gorenjske ceste, obnavljamo Glavno cesto v Naklem.«
Občinski svetniki so potrdili sredstva za sanacijo zemeljskih usadov po nedavnem neurju. Kako velik problem vremenske nevšečnosti postajajo tudi v vaši občini?
»V Dupljah in Podbrezjah je ob neurju zalilo več hiš, eno v Strahinju. Kjer se je zamašil meteorni kanal, ga bo treba povečati ali pa speljati drugam; to je naloga občine. Vsaka kritika na meteorne kanalizacije pa ni upravičena. Občinski odlok predpisuje, da hiše in dvorišča ne smejo biti priklopljena na meteorno kanalizacijo, voda ne sme odtekati na cestišča, ampak morajo objekti imeti svoje ponikovalnice.«
Načrtujete kolesarske poti?
»V sklopu LAS Gorenjska košarica skupaj z občinama Kranj in Tržič kandidiramo za sofinanciranje povezovalne kolesarske poti. V naši občini sicer trasa ne bo mogla potekati v celoti po nekdanji železniški progi, kot bo to npr. v Tržiču, ker pri nas progo seka avtocesta, na nekaterih delih so že zgradili objekte. Seveda bomo poiskali drugo povezovalno traso. Občina Naklo ima za sofinanciranje prijavljenih še nekaj drugih projektov, med njimi gradnjo ceste v industrijski coni pri Merkurju v Naklem in gradnjo ceste na lokaciji, kjer je bila včasih betonarna. S tem ustvarjamo pogoje za podjetnike, ki kažejo vse več interesa za poslovno dejavnost na teh območjih. Dobre pogoje smo ustvarili že z znižanjem komunalnega prispevka.«
Boste Dom starejših občanov v Naklem širili?
»Mislim, da je dom trenutno dosti velik in da je še več drugih prioritet v občini. Zdaj moramo izpolniti evropske norme glede kanalizacije, cest, pločnikov, varnih pešpoti v šolo, zagotoviti nogometno igrišče na drugi lokaciji ... Glede na novogradnje, ki se obetajo v občini, npr. večstanovanjski objekt po selitvi asfaltne baze v Podrebru, bo treba razmišljati o povečanju šole. Širitev doma starejših v obsegu, ki bi bil smiseln, bi stala kar okrog 3,5 milijona evrov, od tega bi dobili sofinanciranih le 350 tisoč evrov. Mislim, da za naše starejše lahko zelo lepo poskrbimo tudi s pomočjo na domu; nekaj prispevajo domači s skrbjo za svoje starše, nekaj prispeva občina.«
Boste prvega septembra v vrtce sprejeli vse otroke?
»Sprejeli bomo lahko vse, ki izpolnjujejo pogoje.«
Kako je z oskrbo z vodo?
»Trenutno so občani preskrbljeni s pitno vodo, ni pa dobro, da smo odvisni samo od bašeljskega vodnega vira. S tržiškim županom sva že govorila o dobavi pitne vode s Tržiškega, zgraditi bi morali približno štiristo metrov dolg kanal. Računam, da bi v naslednjem letu to lahko izpeljali in pridobili dodatni vir pitne vode, sploh če se bo priseljevanje povečalo.«
Jutri bo osrednja prireditev ob občinskem prazniku. Kaj bi sporočili občanom?
»Najprej čestitam občinskima nagrajencema Branetu Teranu in Mitji Valenčiču. Oba sta zelo dejavna na področju gasilstva. Čestitam vsem občankam in občanom ob našem skupnem prazniku – uradno ga praznujemo 29. junija, in hkrati vabim vse na prireditev Na vasi se dogaja, ki bo že jutri v Podbrezjah. Želim, da občani aktivno sobivajo v občini, da so z življenjem v občini zadovoljni, na občinski upravi pa se bomo še naprej trudili, da bo življenjski standard čim boljši.«