Srednjeveška idila na Hudem gradu s člani društva Ampus in Krajevno skupnostjo Bistrica / Foto: Primož Pičulin

Prvič Gutenberški dnevi

Člani kulturnega društva Ampus so nas v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Bistrica, Občino Tržič in ZKO tokrat prvič na Gutenberških dnevih popeljali v srednjeveški čas, po gradu, kjer je nekoč bivala zakleta grajska gospodična.

Bistrica pri Tržiču – Gute­nberški dnevi so del projekta oživljanja nekdaj mogočnega gradu Altgutenberg oziroma Hudega gradu nad Vilo Bistrica pri Tržiču. Grad je na pobudo Krajevne skupnosti Bistrica odkupila Občina Tržič, v upravljanje pa so ga zaupali društvu Ampus. Deset entuziastov je dva meseca intenzivno urejalo zaraščeno območje, snovalo program in se trudilo, da bi ruševine ponovno zaživele.

Na samem dogodku so se obiskovalci seznanili z zgodovino Hudega gradu in vstopili v pravo srednjeveško idilo z na novo ambientalno urejeno okolico ruševin. Sprehodili so se čez srednjeveško sejmišče, se preizkusili v srednjeveških igrah in lokostrelstvu, si ogledali mučilne naprave in orožje, naredili svoj kovanec, poskusili srednjeveško jed in oblekli prava grajska oblačila. Društvo Ampus je prav v namen Gutenberških dnevov ustanovilo srednjeveško glasbeno skupino, ki je obiskovalce zavrtela v čas, ko so grajske gospodične poplesavale na dvoru. Zjutraj je bila tudi sveta maša v čast nekdanjega graščaka, ki je dal postaviti cerkev sv. Jurija. Presenečenje dneva je bila razstava akademske ruske slikarke Maše Bersan Mašuk, ki je na ogled postavila slike, ki uprizarjajo motive starih ljudstev in božanstev.

Predsednik Ampusa in organizator dogodka Anže Bizjak pojasni, da z Gutenberškimi dnevi želijo približati ljudem posest, ki je bila prvič omenjena leta 1156, danes pa popolnoma pozabljena. "Naš cilj je konzervirati razjede na obzidju, postaviti razgledno točko, morda bi celo rekonstruirali stolp in iz gradu do cerkve postavili visečo brv. Največji podvig pa bi bila skica gradu, ki bi jo s pomočjo sodobne tehnike, v obliki holograma v večernih urah svetlobno projicirali na grad, kar pomeni, da bi dejansko lahko videli prvotno obliko gradu, ki velja za enega najstarejših na Slovenskem."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 17. april 2020 / 16:57

Čudoviti koronski trenutki

Nemški pisatelj Norman Ohler je, ko je za Sobotno prilogo opisoval svet, ki ga spreminja novi koronavirus, med drugim zapisal, da mu je njegova prijateljica Sarah, ki sicer živi v cirkuški...

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Še ena zmaga Schlierenzaureja, Kranjec četrti

Z novo zmago mladega Avstrijca Gregorja Schlierenzauerja se je v Planici v nedeljo zaključila sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih, kristalni globus pa je prvič poljubil Avstrijec Thomas Morge...

Radovljica / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Otroški parlament

Učenci treh osnovnih šol so v občinskem otroškem parlamentu razpravljali o zabavi in prostem času mladih.

Radovljica / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Priznanja civilne zaščite

Iz radovljiške občine so priznanje prejeli Janez Koselj, PGD Mošnje in Društvo GRS Radovljica.

Radovljica / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Večina v najbližji vrtec

V Vzgojno varstvenem zavodu Radovljica bodo 31. marca in 1. aprila vpisovali otroke v vrtec, v vseh sedmih enotah bodo takrat pripravili tudi dneve odprtih vrat.

Splošno / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Nekateri so tudi jezni

Občinsko redarstvo Občine Radovljica je v javnosti znano predvsem po kaznovanju napačnega parkiranja, vendar to ni vse, kar počnejo možje v temno rdečem.