
Več snega, več stroškov
Zimska služba bo letos občine stala precej več, kot so načrtovali. V Kranjski Gori denimo trikrat več kot lani, v marsikateri drugi občini pa se je strošek podvojil.
Kranj – Zadnja zima je bila za razliko od nekaj prejšnjih veliko bolj radodarna s snegom. To pa za občine pomeni precej višje stroške zimske službe, zato bodo morale zagotoviti dodatna proračunska sredstva.
Kranjska občina ima za vzdrževanje občinskih cest, kamor sodi tudi zimsko vzdrževanje, letos predvidenih 2,1 milijona evrov. »Sredstva so planirana na način, ki omogoča vzdrževanje brez prerazporejanja zaradi morebitnih hujših zim,« so pojasnili. Za vzdrževanje cest novembra in decembra lani ter v prvih dveh mesecih letošnjega leta so namenili 834 tisoč evrov, od tega znašajo stroški, neposredno namenjeni za zimsko vzdrževanje (pluženje, posipanje, odvoz snega …), okoli 420 tisoč evrov. Za primerjavo: v prejšnjih treh zimah jih je to stalo 250, 290 in 400 tisoč evrov.
V Škofji Loki so za zimsko službo porabili 429 tisoč evrov. »V občinskem proračunu smo – glede na referenčna pretekla leta – za zimsko vzdrževanje cest imeli predvidenih 300 tisoč evrov sredstev,« je povedal Jernej Tavčar iz županovega kabineta. Prejšnje tri zime so za zimsko službo odšteli od 192 do 336 tisoč evrov. Pojasnil je, da se tako letno kot tudi zimsko vzdrževanje cest načrtuje, izvaja in vodi skupaj. Letos so zanj skupaj predvideli 950 tisoč evrov. »V primeru, da opravljanje zimske službe v zimski sezoni preseže predvidena sredstva, se plan letnega vzdrževanja temu primerno zmanjša. V primeru večjih in izrazitejših poletnih in jesenskih vremenskih neprilik pa dodatna sredstva zagotovimo s prerazporeditvami ali rebalansom občinskega proračuna,« je še razložil.
Na Jesenicah so v zadnji sezoni za zimsko službo porabili približno 800 tisoč evrov. Lani jih je stala 542 tisoč, predlani pa 508 tisoč, zato bo za letos načrtovanih 560 tisoč evrov premalo in bodo razliko zagotovili v okviru načrtovanih sredstev za letno vzdrževanje cest. V Kranjski Gori je bil strošek zimske službe okoli pol milijona evrov, kar je trikrat več kot lani (164 tisoč evrov, predlani pa 302 tisoč). Dodatna sredstva bodo zagotovili z rebalansom proračuna. Ta bo potreben tudi v Tržiču, kjer jim je zmanjkalo okoli 184 tisoč evrov. Predvideli so namreč dobrih 153 tisoč evrov, do začetka marca pa je bil strošek zimske službe že 288 tisoč evrov. Za primerjavo: v prejšnjih treh zimah so za zimsko službo porabili med 150 in 180 tisoč evri. V Radovljici so izvajalci do konca februarja obračunali za 413 tisoč evrov stroškov zimske službe. Na občini ocenjujejo, da bo poraba presegla 450 tisoč evrov, kar bo 87 odstotkov več kot lani, ko je bil strošek 240 tisoč evrov.
In še zanimiv podatek Gorenjske gradbene družbe, ki vzdržuje državne ceste po vsej Gorenjski in velikem delu Ljubljane ter tudi občinske ceste v sedmih gorenjskih občinah. »V letošnji zimi smo porabili preko 20 tisoč ton soli, poleg tega pa še večje količine peska za izdelavo mešanice in raztopine magnezijevega klorida za mokro posipanje vozišča. V pretekli zimi smo porabil več kot pol manj posipnih materialov,« je povedal Vido Jagodic, vodja sektorja za varstvo in vzdrževanje cest.