Ocenili škodo po decembrski ujmi
Republiška uprava za zaščito in reševanje je decembra izdala sklep o ocenjevanju škode, ki jo je med 11. in 13. decembrom povzročil vihar, tudi za šestnajst občin na širšem gorenjskem območju, med njimi tudi za najbolj prizadeti občini Jezersko in Bohinj.
Jezersko, Bohinjska Bistrica – Jezersko so že večkrat zajele naravne nesreče, zadnja decembra lani, ko je veter dodobra opustošil tamkajšnje okolje, podiral drevje, zaprl regionalno in nekatere lokalne ceste, pa tudi na stavbah je bilo kar nekaj škode. Že kmalu po nesreči so decembra z občine na spletnih straneh občane, oškodovane v silovitem vetrolomu, pozvali, naj prijavijo škodo, rok za oddajo vlog je bil 15. januar, občinske komisije pa so morale regijski komisiji podatke oddati do minulega petka. Andrej Tepina, na jezerski občinski upravi zadolžen za zaščito in reševanje, sicer pa tudi poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite, nam je povedal, da si je občinska komisija v dogovoru z oškodovanci stanje ogledala tudi na terenu in ocenila škodo skladno z navodili Uprave RS za zaščito in reševanje.
»Prijavljena je škoda za 34 objektov, od katerih je 13 stanovanjskih hiš, ostalo so kmetijski objekti ali garaže. Ocenjujemo, da je nastale škode za okoli 40 tisoč evrov,« pravi Andrej Tepina. Škodo v gozdovih, kjer je bilo okoli 27 tisoč 'kubikov' podrtega drevja, je po Tepinovih besedah ocenil zavod za gozdove, škodo na vodotokih državna agencija za okolje, od koder imajo podatek, da je na treh vodotokih za približno 130 tisoč evrov škode. Nimajo pa podatka za državne ceste, kjer je škodo ocenilo ministrstvo za infrastrukturo. Občinska komisija je ocenila tudi stroške intervencije, ki so jo v dneh neurja izvedli tamkajšnji organi zaščite in reševanja in znašajo med 15 in 20 tisoč evrov. Na občinski infrastrukturi gre za manjše zneske, na cestah denimo okoli pet tisočakov, še nekaj manj pa na objektih, kot je denimo ograja na teniškem igrišču ali pri vodnem viru.
Minuli petek je bil določen rok za oddajo poročil o povzročeni škodi v ujmi, ki je decembra lani hudo prizadela tudi območje Bohinja. Kot smo izvedeli na Občini Bohinj, oddaja poročil še poteka in bo predvidoma zaključena danes, višina škode pa se po informacijah direktorja občinske uprave Mira Sodje ne bo bistveno razlikovala od grobe ocene škode, ki znaša okoli 2,6 milijona evrov, od tega okoli 800 tisoč evrov na objektih v lasti fizičnih in pravnih oseb, preostala škoda pa je nastala na infrastrukturi ter v gozdovih, ki jih je v preteklih letih močno poškodoval že lubadar. Končna statistika kaže, da je bilo zaradi orkanskega vetra poškodovanih več kot 70 objektov, bohinjski gasilci pa posredovali na kar 250 lokacijah.