Nepremičninski trg znova spi
Po ponovoletnem razgibanem prometu z nepremičninami, predvsem veliko ogledi, je marca trg znova nekoliko zastal. Nihanje prometa naj bi zaznamovalo leto 2009.
Kranj – Po letih zatišja in le peščice novih stanovanj v Kranju so se v zadnjih dveh letih pojavile napovedi po številnih novih večstanovanjskih objektih. Trije večji projekti so danes v gradnji – Stanovanjski sklad Republike Slovenije gradi na Sotočju Save in Kokre, Lokainvest in Gradbinec GIP na Planini jug – za vse ostale investitorje pa kaže, da bodo čakali na boljše čase. Naj spomnimo, da so v igri še ureditev nekdanjega hotela Jelen, nekdanje Stare Save, prostor nekdanje mlekarne in pozidava Mlake. Na ta način naj bi Kranj pridobil od 1.500 do dva tisoč novih stanovanj.
Vendar velikega zanimanja kupcev danes ni. »Nepremičninski trg spi. Oglede sicer organiziramo, vendar je to bolj spremljanje možnosti potencialnih kupcev, saj jih večina še špekulira in čaka na padec cen. Prodamo le nepremičnine, kjer so prodajalci pripravljeni spustiti ceno za približno deset odstotkov,« pravi Thomas Krelj iz nepremičninskega podjetja Fesst. S trditvijo o zaspanem trgu, vendar le v zadnjem mesecu, se strinja tudi Andreja Kern Egart iz nepremičninskega podjetja K3 Kern: »Zato pa je v zadnjih tednih več povpraševanja po sicer skromni ponudbi najemnih stanovanj. Na novo ponudbo v enem dnevu dobimo tudi šest povpraševanj.«
Glede na starost, lokacijo in opremljenost so najemnine v Kranju zelo različne. Za garsonjero je treba odšteti od 180 do 250 evrov, za enosobno od 270 do 310 evrov, za dvosobno približno 350 in trisobno 450 evrov. Najemodajalci, ki zahtevajo 500 ali več evrov, pa bodo svoje stanovanje ali hišo težko oddali. »Najemniško stanovanje bi moralo biti opremljeno vsaj s kuhinjo, drugo je po dogovoru oziroma odločitvi lastnika. Vse to je povezano s ceno najema, kakor tudi obdobje najema, od slednjega pa še prilagoditev opreme,« pojasni Kern Egartova.
Zakaj se je trg ustavil, če so posojila zaradi padca euriborja cenejši? »Banke danes zahtevajo več garancij in zavarovanj ter odobrijo manjši znesek. Hkrati se potencialni kupci bojijo za izgubo zaposlitve, manjka tudi investitorjev, ki so nepremičnine preprodajali,« odgovarja Krelj. »Veliko kupcev čaka, da bodo padle cene novogradnjam. Ali se bo to zares zgodilo, je težko napovedovati, vendar v visoke padce cen ne verjamem,« pa odgovarja Andreja Kern Egart. Thomas Krelj dodaja, da bi trg zelo zaživel, ko bi investitorji v novogradnje postavili realne cene, saj so časi velikih zaslužkov v nepremičninskem poslu oddaljena preteklost.