Kranjski furmani odganjajo zimo
Na sobotnem koncertu 20. januarja ob 19.30 bodo Kranjski furmani v dvorani na Primskovem pri Kranju predstavili svojo novo zgoščenko, že tretjo po vrsti.
Kot gostje na koncertu se bodo predstavili pevci ljudskih pesmi Fantje z vasi iz Škocjana na Dolenjskem, pevska skupina Zarja iz Velike Račne pri Grosupljem, Ljudski pevci Kapelski pubje iz Kapele na Kozjanskem in pevke ljudskih pesmi Bodeče neže Akademske skupine Ozara.
Kranjski furmani, skupina pevcev in godcev ljudskih pesmi in viž AFS Ozara, delujejo že več kot dvajset let – od 28. decembra 1995. Ker je na ta dan tepežni dan ali dan nedolžnih otročičev, so se poimenovali Nedolžni otročiči, kmalu nato pa v Kranjske furmane – po furmanih, ki so se ustavljali v Kranju, ki je bil že nekdaj križišče trgovskih poti od Dunaja do Trsta in od hrvaške meje do Tirolske. Skupina fantov se je odločila, da bodo obnovili tradicijo koledovanja na Primskovem. Tisto leto je koledovanje tako dobro uspelo, da so sklenili, da se bodo dobivali še naprej. Začeli so se učiti slovenske ljudske pesmi v značilnem slovenskem troglasju. Vsako leto pa kot koledniki obiskujejo številne domove v domačem kraju in tudi drugje. Z obrednimi pesmimi in glasbo na tradicionalen način voščijo novo leto ter ohranjajo že skoraj pozabljen običaj. Bili so tudi na folklornem festivalu v Ukrajini in Rusiji. Ustanovni član in dolgoletni predsednik Kranjskih furmanov Branko Šmid je povedal: »Ljudsko petje, ki ga gojimo, ima svoje zakonitosti, temelji pa na troglasju. Slovenska ljudska pesem je naša dediščina, ki nas veže daleč v preteklost.«
Njihov repertoar je zelo različen, izbirajo ljudske pesmi vseh slovenskih pokrajin. Najbolj jim ustreza gorenjski in koroški način petja. Stare pesmi, ki so že pozabljene, izbirajo iz strokovnega gradiva Instituta za slovensko narodopisje, poiščejo pa jih tudi med starejšimi ljudmi. Tako so kar nekaj pesmi iztrgali pozabi. Dvanajst nasmejanih, možatih obrazov, pokritih s furmanskimi klobuki, dvanajst pokončnih postav, obutih v furmanske škornje: to je zunanjost. Notranjost se razkrije potem, ko se iz grl razlije pevsko sozvočje in iz glasbil privabijo ubrane melodije. Na prvi pogled je preprosto, v svojem jedru pa tako prvinsko, naj bo v bolečini ali sreči, tako zelo, da zareže v srce. V soboto, 20. januarja, pa bodo pred koncertom obiskovalci pred vhodom v Dom krajanov Primskovo lahko opazovali podkovanje konj v živo.