Stavkajo celo obveščevalci
Medtem ko sindikati javnega sektorja vladi tik pred iztekom njenega mandata znova grozijo s stavko, pa se je potihoma stavka že začela v obveščevalni agenciji Sova.
O financiranju zasebnega šolstva
Do državnozborskih volitev je še približno pol leta, do tedaj pa se bo vlada očitno morala precej potruditi, da bo mandat končala brez večjih razpok v koaliciji. Vse bolj se zapleta pri izpolnitvi ustavne odločbe glede financiranja zasebnih osnovnih šol, saj imajo koalicijske stranke o tej temi različne poglede. SMC in DeSUS sta tako na seji državnozborskega odbora podprli rešitev, da država obvezni del javnega programa v zasebnih osnovnih šolah financira 100-odstotno, razširjenega pa ne, a del poslancev SMC je hkrati vložil dopolnilo k noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katerim predlaga 65-odstotno financiranje razširjenega programa. V SD na drugi strani ne sprejemajo nobene od predlaganih rešitev in ugotavljajo, da je novela postala materija političnega barantanja. Zanje je prava pot le sprememba ustave. Neenotnega pogleda so tudi v opozicijskih strankah. SDS in NSi zagovarjata 100-odstotno financiranje javno veljavnega programa v zasebnih osnovnih šolah, torej obveznega in razširjenega programa, v Levici prizadevanja za večje financiranje zasebnih šol razumejo kot napad na javno šolo, v Stranki Alenke Bratušek pa so prav tako za spremembo ustave.
Finančna ministrica zaskrbljena
Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman je ta teden izrazila zaskrbljenost zaradi vedno novih zahtev za dodatno zvišanje plač in posledično napovedi stavk v javnem sektorju. Te zahteve so po mnenju ministrice »popolnoma nerazumljive«, zato je nepopuščanje »željam po kreiranju dodatnih odhodkovnih apetitov« pomembno za zagotovitev spoštovanja evropskih pravil. Napovedim novih stavk se čudi tudi minister za javno upravo Boris Koprivnikar, saj so po njegovih besedah pogajanja o odpravi plačnih anomalij za delovna mesta do vključno 26. plačnega razreda z izjemo gasilcev pod streho od poletja, pogajanja o odpravi plačnih anomalij za zaposlene v višjih razredih pa potekajo že vso jesen. A ker so s potekom nadaljnjih pogajanj nezadovoljni, bo stavkovni odbor sindikata poklicnega gasilstva v ponedeljek odločal o stavki. Stavkovne aktivnosti so zaradi nestrinjanja z načinom vodenja pogajanj napovedali tudi v pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, podobna napoved pa prišla tudi iz vrst Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije. Poleg tega so tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus) državni zbor in vlado pozvali k sprejetju ukrepov za omilitev negativnih učinkov interventne zakonodaje na pokojnine. V Zdusu med drugim predlagajo, naj se od leta 2018 dalje pokojnine redno usklajujejo v skladu s sistemskim zakonom, v naslednjih letih naj se izpeljejo tudi izredne uskladitve, uveljavijo pa naj se tudi spremembe lestvice za odmero starostnih pokojnin, s tem pa tudi predčasnih in invalidskih pokojnin. Vlada je sicer prejšnji teden s preglasovanjem sprejela uredbo, s katero se bodo popravile plače približno 2400 ravnateljem in direktorjem javnih zavodov. V združenjih ravnateljev so razložili, da ne gre za dvig plač, ampak za odpravo dolgoletnih anomalij in krivic, saj se zdaj dogaja, da plače zaposlenih presegajo plače ravnateljev.
Stavka na Sovi
Stavkajočim so se v zadnjih dneh pridružili tudi zaposleni na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova), ki zahtevajo izboljšanje statusa in vrednotenja delovnih mest, izvajanje socialnega dialoga in povečanje števila zaposlenih. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je pojasnil, da je glavni problem plačilo, ki v marsikaterem segmentu ni primerljivo niti s policijskimi plačami. Poleg tega so kadrovsko oslabljeni, direktor Zoran Klemenčič pa po njegovem nima posluha za socialno partnerstvo. Agencija kljub stavki naloge, pomembne za nacionalno varnost in druge interese države, izvaja nemoteno in v skladu z določili zakona o Sovi, so pojasnili v vladnem uradu za komuniciranje. Za obrambnega strokovnjaka Klemna Grošlja je stavka na Sovi nekaj nepredstavljivega in unikatnega ter odraz tega, da je obveščevalna služba očitno v popolnem razsulu.
Ministrica na bolniškem dopustu
Vlada je bila ta teden na delovnem obisku v Zasavju in Posavju, kamor pa ni odšla ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ki so jo minuli petek zaradi resnejšega zdravstvenega stanja sprejeli na internistični prvi pomoči interne klinike. V soboto zgodaj zjutraj so jo že odpustili v domačo oskrbo, na delovno mesto pa se bo vrnila, ko ji bo to dopuščalo zdravstveno stanje, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.