Tudi v Sevilli, mestu, polnem ozkih ulic, na katerih se je lahko izgubiti, in zelenih parkov, ki nudijo zatočišče pred žgočim soncem, je na vsakem koraku opaziti vpliv arabske kulture.

Sevilla: izgubljeni v labirintih preteklosti

Jesenski pobeg v Andaluzijo (3)

Sevilla je glavno mesto Andaluzije. Z več kot sedemsto tisoč prebivalci je četrto največje mesto v Španiji. Če k številki prištejemo še reke turistov, ki se zgrinjajo v to slikovito prestolnico južne Španije, je število ljudi v tem z zgodovino bogatem mestu še veliko, veliko večje.

Tudi pozno jeseni, ko naj bi bila glavna turistična sezona že zdavnaj mimo, je bilo za ogled dveh največjih znamenitosti v mestu, seviljske stolnice, največje gotske stolnice in tretje največje stolnice na svetu, ter palače Alcazar treba v vrsti za vstopnice čakati vsaj eno uro.

Zgradimo tako veliko in tako lepo cerkev, da bodo tisti, ki jo bodo videli končano, mislili, da smo nori, so okoli leta 1400 vzklikali načrtovalci tega veličastnega spomenika človeške ustvarjalnosti, ki je skupaj z Alcazarjem že trideset let vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine.

Dokončali so jo leta 1528 in vse odtlej je z zvonikom, 105 metrov visoko Giraldo, nekdanjim minaretom mošeje, ki je stala na tem mestu pod muslimansko oblastjo, simbol Seville.

Obiskovalce stolnice navdušujejo številni oltarji v cerkvi, veličasten osrednji oltar s prizori iz Kristusovega življenja so izdelovali kar okoli osemdeset let. Med najbolj privlačnimi točkami stolnice je tudi grobnica, v kateri je pokopan Krištof Kolumb.

V Sevilli smo tudi zaključili letošnje jesenske počitnice. Kot družina z dvema najstnikoma se seveda nismo mogli izogniti obisku enega od številnih nakupovalnih centrov v mestu. Videti je, da so letos v modi vojaški vzorci, tako da se je naša 15-letnica na letališče odpravila v novih hlačah, majici in vetrovki, ki so bile videti kot bojna oprema pripadnika vojaške misije na Bližnjem vzhodu. Bila je edina, ki so jo – s kovčkom vred – pred vkrcanjem na letalo zares temeljito pregledali. To so bili tudi zadnji razburljivi trenutki pred vrnitvijo v vsakdanjo rutino novembrske Slovenije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / torek, 19. maj 2020 / 17:25

Nihalka znova vozi po ustaljenem voznem redu

Kamniška Bistrica – Nihalka na Veliko planino je začela obratovati v petek, 15. maja, takrat po prilagojenem urniku, zaradi razglasa konca epidemije pa skupaj s sedežnico od ponedeljka, 18. maja, z...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Najlepša štirideseta

V Kranju se je na enem izmed križišč pojavil plakat, s katerega se je smejalo kup lepotic v kopalkah, spodaj pa je pisalo Muri jih ima 40, Kavka pa je doživela 12 ur.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Uspešno leto za Nissan

Nissan je na slovenskem trgu leto 2006 zaključil s prvencem: več kot 1000 registriranih avtomobilov v koledarskem letu. Do konca novembra je Nissan držal v rokah 1,69-odstotni delež. R...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Slovenija bo gostila premiero Twinga

Pri Renaultu Slovenija so napovedali, da bo spomladi Slovenija gostila premiero novega modela twingo, katerega proizvodnja bo potekala v novomeškem Revozu. Na predstavitev bo povabljen...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Skoraj brez plusov

Lansko leto je bilo za avtomobilske uvoznike in prodajalce precej težko.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Kraljevski razred

Test: Citroën C6 2.7 HDI Exclusive