Občina Sevnica
Na stičišču krajin, gradov in narave
Obiskovalci, ki pridejo v občino Brežice, bodo le z malo dobre volje in vložene energije brez dvoma uživali v tem stiku Posavja in Dolenjske, kjer se srečujejo različne pokrajinske podobe narave. Bogati jih grajska arhitektura, predvsem pa množica priložnosti za športne in kulinarične izlete v okoliški gričevnati svet.
Sevnica leži ob rekah Savi in Mirni, na severu in severovzhodu jo objemajo strma pobočja Velikega Kozja (993 metrov), Lisce (948 metrov) in Bohorja (1023 metrov), na jugu pa dolenjski griči. O nemirnih časih preseljevanja ljudstev priča arheološko najdišče na Ajdovskem gradcu nad Vranjim iz 5. do 6. st. n. š., kjer so odkrili sledove poznoantičnega in zgodnjekrščanskega naselja.
V 16. st. je bil spričo številnih nevarnosti, zlasti turških vpadov, utrjen sevniški gornji grad. O morijah kuge in ponižni prošnji malega človeka, da se obranijo, pričajo mnoga kužna znamenja in taborska cerkev sv. Roka nad Sevnico. Osrednja znamenitost Sevnice je arhitektura srednjeveškega Sevniškega gradu, ki je zanimiva priča mnogih obdobij umetniškega ustvarjanja – od renesanse do baroka. Predvsem je treba opozoriti na baročne freske, za ljubitelje spoznavanja zgodovine vsakdanjega življenja sta tu šolski in gasilski muzej, o medvojni usodi tisočih Slovencev pa vam govori muzej o izgnancih. Vsi ljubitelji umetnosti se boste razveselili razstavne galerije krasilne umetnosti Ivana Razborška, v gradu pa ima tudi svoj atelje in stalno razstavo akademski slikar Alojz Konec. Dokaz harmoničnega prepletanja preteklosti in sedanjosti v Sevniškem gradu sta konferenčna in priljubljena poročna dvorana.
V bližini Sevniškega gradu se nahaja slikovita Lutrovska klet - eden izmed najlepših renesančnih umetnostnih spomenikov pri nas, ki se poleg čudovite, skoraj fantazijske poslikave, ponaša tudi z izredno akustiko. V njej je Lutrov nauk učil tudi Jurij Dalmatin. Spodnji Sevniški grad z letnico 1613 pa je treba obiskati kot najstarejšo stavbo na Glavnem trgu, ki je osrednji najstarejši del Sevnice skupaj z novoromansko župnijsko cerkvijo sv. Nikolaja in cerkvijo sv. Florjana iz leta 1443.
Obisk mesta Brežice je najlepše nadaljevati z uživanjem njegove podeželske okolice, kjer se na zaobljenih gričih kot samotni stražarji belijo cerkve in cerkvice. Mnoge med njimi so spomeniško zaščitene in še danes poudarjajo prvobitno lepoto in nedotakljivost naravnega okolja. Sevniško območje je narava obdarila z dvema avtohtonima rastiščema cvetja. Nad Boštanjem se razrašča znamenita pontska azaleja, ki cveti v maju in je botanična redkost Evrope. Na Lovrencu nad Okroglicami pa je veliko rastišče encijana, ki prav tako maja v svojo kraljevsko modrino odene okoliške travnike.
Športnike, ljubitelje svežega zraka in druženja na prostem vabi Lisca, najvišja razgledna točka ter znani planinski in izletniški cilj. Tu si lahko privoščite piknik v travi, prijetno smuko pozimi, če pa ste dovolj pogumni, se lahko z zmajem ali jadralnim padalom spustite v dolino proti Savi. Celotno območje občine Sevnica omogoča pogoje za čudovite izlete in piknike, pohodništvo, kolesarjenje in ribolov. Območje sevniške občine spada v Posavski vinorodni okoliš, ki je znan po odličnih lahkih belih in rdečih vinih, tudi po cvičku.