Državni milijoni za bolnišnice
Država bo pokrila del preteklih izgub slovenskih bolnišnic, tudi dveh gorenjskih. Splošna bolnišnica Jesenice bo tako prejela 3,1 milijona, Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj pa 1,5 milijona evrov. A kot poudarjajo v obeh bolnišnicah, zakon njihovih težav nikakor ne bo v celoti rešil.
Jesenice, Kranj – Vlada je prejšnji teden sprejela sklep o pokrivanju izgub bolnišnic iz preteklih let. Za to bo namenila nekaj manj kot 136 milijonov evrov. Največ denarja bo prejel Univerzitetni klinični center Ljubljana, in sicer skoraj 80 milijonov evrov. Na ta način bodo pokrili tudi del pretekle izgube dveh gorenjskih bolnišnic, Splošne bolnišnice Jesenice in Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj. Jeseniška bolnišnica bo tako prejela 3,1 milijona evrov, kranjska porodnišnica pa 1,5 milijona evrov.
Direktor Splošne bolnišnice Jesenice Janez Poklukar je ob tem povedal, da bodo s »finančno injekcijo« v višini 3,1 milijona evrov pokrili 80 odstotkov kumulativne izgube, ki je na dan 31. 12. 2016 znašala 3,9 milijona evrov. Zapadle obveznosti do dobaviteljev na dan 20. 11. 2017 sicer znašajo 3,3 milijona evrov. »Poleg zmanjšanja zapadlih obveznosti se bodo zmanjšale tudi naše obveznosti iz naslova zamudnih obresti, ki so v zadnjih letih na letni ravni znašale tudi do 50 tisoč evrov,« je povedal Poklukar. Poleg finančne injekcije v obliki prejetih sredstev pa zakon predvideva tudi odpis terjatev iz naslova združevanja amortizacije v višini 2,5 milijona evrov.
Kot je že pred časom poudaril direktor jeseniške bolnišnice Janez Poklukar, pa zakon ne rešuje sedanjih težav bolnišnic, ki bodo zaradi podfinanciranosti zdravstvenih storitev samo letos dodatno ustvarile izgubo v višini polovice sredstev, kot naj bi jih dobile z zakonom. Zakon torej ne odpravlja izvirnega greha za nastalo situacijo, to je prenizkih cen zdravstvenih storitev. Za vzdržno poslovanje bolnišnic bi bilo glede na analize Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije treba dvigniti cene zdravstvenih storitev vsaj za 7,5 odstotka.
Sredstva, ki jih bo prejela Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj, nekaj čez 1,5 milijona evrov, bodo zadostovala za pokritje zapadlih obveznosti do dobaviteljev, je povedala vršilka dolžnosti direktorice BGP Kranj Polona Podnar, in obenem opozorila, da dokler se ne zvišajo cene storitev, pozitivno poslovanje bolnišnice enostavno ni mogoče.