Magdalena in Gregor Aljančič. Tular ni samo jamski laboratorij, ampak tudi azil za človeške ribice. / Foto: Tina Dokl

Reševalna služba za človeške ribice

Vode po poplavah občasno naplavijo na površje človeške ribice. Tudi če so te nepoškodovane, na suhem kmalu poginejo, v potokih pa jih pojedo plenilci. V jamskem laboratoriju Tular v Kranju imajo trenutno v azilu dve človeški ribici. O tem, kako jih hitro in pravilno rešiti, je izšla zloženka SOS Proteus.

Prvo »reševalno službo za človeške ribice po poplavah«, z mrežo sodelavcev na terenu je organiziral že Žiga Zois pred natanko dvesto leti. Jamski laboratorij Tular jih rešuje od leta 1964. Od 2013 so vključeni v mrežo Zatočišča za prosto živeče živali z Mute.

Kranj – Obilica padavin in obdobja naraščajočih voda napovedujejo, da bo na površje ob strugah potokov, na kraške travnike ... naplavilo tudi kakšno človeško ribico. Uspešno reševanje človeških ribic pa je naprej odvisno od hitrega odziva, je opozoril biolog in vodja Jamskega laboratorija za preučevanje človeških ribic Tular v Kranju Gregor Aljančič in pojasnil: »Prvo ''reševalno službo za človeške ribice po poplavah'' z mrežo sodelavcev na terenu je organiziral že Žiga Zois pred natanko dvesto leti. Jamski laboratorij Tular jih rešuje od leta 1964. Od 2013 smo vključeni v mrežo Zatočišča za prosto živeče živali z Mute, ki ga vodi dr. Zlatko Golob, veliki ljubitelj živali, ki sicer zdravi od medveda do morske želve, sedaj pa še človeške ribice. Te poleg veterinarskega zdravljenja in oskrbe v Tularju preživijo praviloma do devetdesetdnevno karanteno, preden jih vrnemo nazaj v njihovo izvorno populacijo. Trenutno imamo v azilu dve človeški ribici.« Kar sogovornika najbolj skrbi, je nova glivična bolezen dvoživk, t. i. hitridiomikoza. Gre za invazivno tujerodno glivico, ki jo je človek nepazljivo vnesel iz Azije, bolezen pa je že zdesetkala dvoživke na Nizozemskem, razširila pa se je že do naših sosedov Avstrijcev in Italijanov. Aljančič pravi, da je samo vprašanje časa, kdaj se bo to zgodilo pri nas. Tudi zato zdaj karantena človeških ribic v Tularju obvezno traja tri mesece, preden jih vrnejo v naravo.

O tem, kako ukrepati, če najdemo človeško ribico, Aljančič svetuje: »Obvestite SOS Proteus na številko 031 804 163. Če je žival na suhem, jo čim prej prestavite v čisto posodo, napolnjeno z vodo iz okolice. Živali se dotikajte le izjemoma – s čistimi rokavicami in nežno, do oddaje zatočišču pa posodo z živaljo postavite v temo pri temperaturi pet do petnajst stopinj Celzija.« V tem tednu je izšla zloženka SOS Proteus, ki jo je izdalo Društvo za jamsko biologijo v sklopu projekta Invazivke nikoli ne počivajo: Ozaveščanje in preprečevanje negativnega vpliva invazivnih vrst na evropsko ogrožene vrste, s finančno podporo ministrstva za okolje in prostor.

Človeška ribica je zavarovana živalska vrsta, v Sloveniji od leta 1951. »Resnično šteje vsaka človeška ribica, ki jo vrnemo v izvorno okolje. Brez ozaveščanja in podpore javnosti ne bomo zaustavili napredujočega onesnaževanja okolja. Ne pravimo zaman: dokler bo z nami človeška ribica, bo tudi pitna voda,« je sklenil Gregor Aljančič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 19. maj 2014 / 11:34

Prizidek financirali sami

V Kliniki Golnik so slovesno odprli prizidek, ki so ga financirali z lastnimi sredstvi. Nove ambulante so velika pridobitev za bolnike in zaposlene. Direktor Klinike Matjaž Fležar hkrati opozarja, da...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Za zaščito najdišča pri Mošnjah

V ponedeljek so ga obiskali zagovorniki njegove ohranitve.

Kronika / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Stanje v prometu je nenormalno

Tako ob letošnji moriji na gorenjskih cestah ugotavlja prometni inšpektor Boštjan Omerzel.

Splošno / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

K županu, potem pa na počitnice

Tomaž Tom Mencinger je sprejel tri uspešne športnike - smučarki Petro Robnik in Marušo Ferk ter ekstremnega kolesarja Jureta Robiča.

Splošno / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Najbolj priljubljeni imeni sta Luka in Nika

Na lestvici najpogostejših imen, ki ji starši zadnja leta dajejo otrokom, so Luka, Jan, Nejc, pri deklicah pa Nika, Ana in Sara.

Šport / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Tudi na ledu je vroče

V ponedeljek se je v blejski ledni dvorani začela že 17. mednarodna poletna hokejska šola, izkušeni trenerji in demonstratorji na čelu z Gorazdom Hitijem pa skrbijo, da se mladi hokejisti ne ohladijo...