Dražba, kakršne še ni bilo
Društvo rejcev ovc jezersko-solčavske pasme je v nedeljo pripravilo na Kovkovi kmetiji na Jezerskem že šestnajsto dražbo plemenskih ovnov, a takšne, kot je bila letos, doslej še ni bilo. Na dražbi so prodali devetnajst od skupno štiriindvajsetih ovnov, a za najboljšega med njimi sta rejca izklicno ceno zvišala z 250 na 435 evrov.
Spodnje Jezersko – V okviru Društva rejcev jezersko-solčavske pasme poteka na alternativni testni postaji na ekološki Kovkovi kmetiji na Spodnjem Jezerskem vzreja plemenskih ovnov po posebnem, od državnih ustanov odobrenem in nadzorovanem rejskem programu. Ovni so na testni postaji od spomladi do jeseni, ves čas so v naravnih, hribovskih razmerah, kjer so odvisni predvsem od paše, ob koncu rejske sezone pa republiška komisija za priznavanje plemenjakov oceni ovne in izmed njih na podlagi tehtanj, meritev, analiz in drugih podatkov odbere ovne, ki so primerni za nadaljnje razmnoževanje oziroma za oplojevanje ovc. Letos je od 29 ovnov na testni postaji licenco dobilo 24 ovnov, ki jih je komisija glede na kakovost razdelila v pet razredov. Od kakovostnega razreda je bila na dražbi odvisna tudi izklicna cena, ki se je gibala od 130 do 250 evrov.
V društvu so tokrat dražbo pripravili že šestnajstič zapored, a še nobena doslej ni bila tako uspešna kot letošnja. Za licitacijo je bilo veliko zanimanja, saj je tablico za licitiranje »dvignilo« kar osemnajst kupcev. Od skupno 24 ovnov so jih v prvem krogu licitiranja prodali petnajst in nato v drugem še štiri. Manj kot polovica ovnov je bila prodana po izklicnih cenah, vsi ostali pa po višji ceni. Za najboljšega ovna, ki je edini prejel oceno 1A in za katerega je republiška komisija med ugotovitve zapisala »velik, kakovostna volna«, sta se na koncu »udarila« dva kupca in izklicno ceno 250 evrov zvišala na 435 evrov, kolikor je bil zanj pripravljen plačati Ivan Muri z Zgornjega Jezerskega. Drugi najdražji oven je bil prodan za 265 evrov, tretji najdražji za 235 evrov ...
»Na naši kmetiji je glavna živinorejska dejavnost govedoreja, a vseskozi imamo tudi ovce. To je tradicija. Trop ni velik, imamo le šestnajst ovc, a skrbimo za to, da je kvaliteten. Ovna menjamo na vsaki dve leti. Ta, ki ga imamo zdaj, je zelo dober, a da preprečimo parjenje v sorodstvu, ga moramo zamenjati,« je dejal Ivan Muri, očitno zadovoljen, da je najboljši oven ostal na Jezerskem. Kot je dejal, ga za nakup niso prepričali le podatki o prirastu, ampak tudi ugotovitev komisije, da ima oven kakovostno volno. »Nekdaj so rejci ovc veliko pozornost posvečali kakovosti volne, zdaj veliko volne konča med odpadki. Tudi pri nas na kmetiji nam volna ostaja, a vesel sem, da jo snaha in vnukinja poskušata koristno uporabiti s polstenjem.«
Kot je povedal Janez Smrtnik, predsednik Društva rejcev ovc jezersko-solčavske pasme in gospodar na Kovkovi kmetiji, je bil letos prirast ovnov nekoliko manjši kot običajno, saj so se ovni v poletni vročini raje zadrževali v senci, kot bili na paši. Po tem, ko so v društvu že spraševali, da bi z dražbo zaradi majhnega zanimanja kupcev še nadaljevali, jim letošnja daje optimizem tudi za vnaprej. »Rejci ovc so očitno spoznali, da je kakovost tropa zelo odvisna od dobrega plemenjaka,« je dejal Janez, nekdanji predsednik društva Primož Muri, ki je očetu Ivanu tudi pomagal licitirati ovna, pa je dodal, da je bila odločitev društva za uvedbo testne postaje za plemenske ovne na Jezerskem pravilna. »Dražitev najboljšega plemenskega ovna je tudi priznanje Janez Smrtniku, da je vztrajal s testno postajo in tudi z dražbami.«