
Inovativnost niso le izumi
Med dvanajstimi prejemniki zlatega nacionalnega priznanja GZS za inovacije so letos tri gorenjska podjetja. Inovacijska sposobnost omogoča podjetju hitro prilagajanje spremembam v mednarodnem prostoru, je poudaril predsednik republike Borut Pahor.
Brdo pri Kranju – SIJ Acroni skupaj z Razvojnim centrom Jesenice, Elan in Iskraemeco so tista gorenjska podjetja, ki so na letošnjem Dnevu inovativnosti Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) prejela zlato nacionalno priznanje za najboljše inovacije. Na že petnajsti podelitvi nacionalnih priznanj inovativnim podjetjem in njihovim inovatorjem so v sredo na Brdu pri Kranju podelili skupaj dvanajst zlatih in 25 srebrnih priznanj, ki ga je prejel tudi Domel iz Železnikov.
Posebno priznanje za mlado podjetje je prejel zasavski samostojni podjetnik David Knez (InDavidual) za elastično vezalko z rinčico, nagrado za najboljšo inovacijo po izboru javnosti pa Lek za otrokom prijazno obliko antibiotika. GZS je sicer v petnajstih letih nagradila že več kot 8400 inovatorjev in približno 2580 inovacij, na nacionalni ravni pa podelila 124 zlatih priznanj.
Nagrajene inovatorje in gospodarstvenike sta nagovorila predsednik GZS Boštjan Gorjup in predsednik republike Borut Pahor. Slednji je poudaril, da je inovativno podjetništvo ključni vzvod za rast produktivnosti in s tem za dvig konkurenčnosti slovenskega gospodarstva: »Ravno inovacijska sposobnost je tista, ki omogoča podjetju hitro prilagajanje spremembam, ki se dogajajo v mednarodnem prostoru. Le visoko inovativno podjetje bo lahko na dolgi rok ohranjalo prednost pred konkurenti.« Podjetniška inovativnost pa se ne meri samo z novimi izumi in visokotehnološkimi inovacijami, je dodal Pahor. »Ostaja še množica izboljšav, ki jim prav tako rečemo inovacije, kjer niso potrebne velike investicije ne v razvoj ne v tehnologijo, pa vendar prinašajo veliko dobrih rezultatov. Kadar podjetje izkoristi ustvarjalne potenciale, znanje in izkušnje vseh zaposlenih, ne le tistih, ki jim je inoviranje poklic, pride do novih idej.«
Smuči, jeklo, števec
Begunjski Elan je prejel zlato nacionalno priznanje za inovativne zložljive turne smuči, in sicer za vojaško in civilno rabo. »Namenjene so predvsem tistim, ki kombinirajo plezanje z vrvjo in smučanje, saj smuči, ki so krajše od metra in pritrjene na nahrbtnik, ne predstavljajo nobenih omejitev med gibanjem po terenu in med spustom iz helikopterja, vojaku tudi olajšajo gibanje skozi zaraščen gozd, ob tem pa jih še vedno odlikujejo vrhunske vozne lastnosti,« je razložil Vinko Avguštin, ki je skupaj z Andrejem Hrovatom razvil inovativne smuči. Kot je dodal, za zložljive smuči že vlada precejšnje zanimanje, samo za vojaške smuči so jih do zdaj kontaktirali že iz osemnajstih držav.
Zlata je postala tudi inovacija jeseniškega SIJ Acronija in Razvojnega centra Jesenice – razvoj procesne poti izločevalno utrjenega nerjavnega jekla lastne blagovne znamke SINOXX 4542. »Z njim smo v SIJ Acroniju vstopili še v zadnjo od petih skupin nerjavnih vrst jekel. Značilnost izločevalno utrjenega nerjavnega jekla je, da si kupec z različnimi toplotnimi obdelavami lahko sam prilagodi končne mehanske karakteristike materiala za zelo širok spekter uporabe – od papirne industrije, vesoljske, letalske industrije ...« je pojasnil Boštjan Bradaškja, vodja jeseniške skupine inovatorjev.
V kranjskem Iskraemecu so si zlato priznanje prislužili s platformo pametnega električnega števca, ki omogoča enostavno integracijo naprednih pametnih funkcionalnosti v koncept pametnega omrežja. »Če je bil v zadnjih letih največji problem, da smo morali za vsakega kupca izdelati njemu lasten števec, prilagojen posamezni zakonodaji in njegovim potrebam, pa lahko danes na podlagi platforme zelo hitro vsak števec prilagodimo naročniku, pri čemer smo veliko poudarka namenili tudi nižanju njegovih obratovalnih stroškov,« je razložil Tomaž Dostal.