Po novem tudi območni centri
Državni zbor je pretekli teden sprejel predlog novele zakona o socialnem varstvu, ki med drugim predvideva reorganizacijo mreže centrov za socialno delo, ki je niso spreminjali zadnjih 25 let.
Kranj – Reorganizacija predvideva spojitev več centrov za socialno delo v območni center, in sicer je predvidenih 16 centrov za socialno delo, ki za celotno območje na enem mestu izvajajo vodenje in upravljanje. Dosedanjih 62 centrov za socialno delo bodo preoblikovali v enote območnih centrov. Centri za socialno delo, njihova teritorialna pristojnost in sedež bodo določeni z vladno uredbo, v kateri bodo določili tudi enote centrov in njihovo območje delovanja. Sprejem uredbe do konca leta bi omogočil zaključek reorganizacije jeseni prihodnje leto, so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je pripravilo predlog novele. Novela uvaja tudi informativne odločbe o enoletnih pravicah. Glavni namen reorganizacije je izboljšanje storitev za uporabnike, so ob tem še poudarili na ministrstvu.
Pričakuje se, da bo območni center za Gorenjsko v Kranju, kjer prav tako ostane obstoječi center za socialno delo kot ena od petih gorenjskih enot, je pojasnil direktor Centra za socialno delo Kranj Marjan Podbevšek in dodal, da bodo to sicer določili z vladno uredbo. Kot je poudaril, je pomemben del reorganizacije centrov za socialno delo tudi socialna aktivacija, s katero naj bi po pojasnilu ministrstva zagotovili usklajeno in celostno obravnavo oseb, ki tvegajo revščino in so socialno izključene. Na javnem razpisu so že izbrali 48 koordinatorjev socialne aktivacije, od tega po Podbevškovih besedah na območju Gorenjske delujejo tri koordinatorke.
Ministrica Anja Kopač Mrak je ob sprejetju novele zakona poudarila, da centri za socialno delo še naprej ostajajo vstopna točka za uporabnike in hrbtenica socialne države. Reorganizacija je po njenih besedah strokovno zelo dobro pripravljena ter prinaša pomembne izboljšave za učinkovitejše in kakovostnejše delo socialnih delavcev. Generalna direktorica direktorata za socialno delo Tanja Amon je ob tem dejala, da z reorganizacijo želijo poenotiti delovanje centrov za socialno delo in upravne postopke, omogočiti več časa za strokovne naloge, vzpostaviti skupne službe, povečati učinkovitost in kakovost dela, izboljšati dostopnost storitev in razviti nove oblike strokovnega dela. »Verjamemo, da na ta način reorganizacija prinaša številne koristi za uporabnike pa tudi zaposlene,« je še dejala Tanja Amon.