
Kranj bo spet likovno mesto
Z razstavama v Mestni knjižnici Kranj in Galeriji Prešernovih nagrajencev se bo v četrtek začel šesti Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU 2017, na katerem se bo predstavilo sto enaintrideset likovnih umetnikov iz enaindvajsetih držav. Sedemnajst razstavišč bo tja v prvi teden v novembru v znamenju domače in tuje likovne ustvarjalnosti. Letos strokovna vodenja po razstavah.
Kranj – Mednarodni festival likovne umetnosti, ki bo v Kranju letos potekal že šestič po vrsti in nedvomno velja za največji tovrstni dogodek v državi, bo s številnimi deli slovenskih in umetnikov iz mednarodnega prostora v mesecu oktobru obogatil kar sedemnajst razstavišč pretežno v starem mestnem jedru. »Vključene so tako rekoč vse institucije in posamezniki v mestu, ki se v celoti ali pa vsaj delno ukvarjajo z vizualnim. Vsako leto znova se trudim povezati vse te akterje, brez katerih festival tak, kot je, ne bi bil izvedljiv,« na začetku poudari akademski slikar Klavdij Tutta, idejni pobudnik in od vsega začetka tudi glavni organizator ter povezovalec vseh niti festivala. V prvi vrsti so to Zavod za turizem in kulturo pa Gorenjski muzej, Mestna knjižnica Kranj, Zavod za varstvo kulturne dediščine, Layerjeva hiša, Galerija Prešernovih nagrajencev, Javni sklad za kulturne dejavnosti, Galerija Pungert, Steklarstvo Jugovic ...
V primerjavi z lanskoletno izvedbo je letos na voljo nekaj manj razstavišč. V prihodnosti naj bi še nekoliko omejili tudi število avtorjev, letos jih namreč sodeluje kar 131 iz 21 držav. »Glede na to, da smo nizkoproračunski festival, si težko privoščimo večji obseg. Letos smo pridobili okrog dvajset tisoč evrov, od tega jih je štiri tisoč prispeval Zavod za turizem in kulturo, in sicer posebej za oglaševanje. Prvič doslej bomo imeli jumbo plakate tudi v drugih krajih Slovenije, z zastavami bomo enotno označili vsa prizorišča, tu so še manjši plakati ter letaki, ki bodo na voljo po kulturnih institucijah po Sloveniji,« je povedal Tutta in poudaril, da je bilo tudi letos zanimanje likovnikov za razstavljanje na festivalu vsaj trikrat večje, kot so zmogljivosti.
Tokrat je podnaslov festivala Simbol, znak, barva. To je povezovalna tema, na katero se osredotočajo vse razstave, ki pa so zasnovane na raznovrstnih avtorskih pristopih in praksah. Prve razstave bodo tako odprli že v četrtek, in sicer članov Likovnega društva Kranj v Mestni knjižnici in Bojana Gorenca v Galeriji Prešernovih nagrajencev, v petek se bodo v Khislsteinu predstavili arhitekti, v nadaljevanju pa v Razstavnem paviljonu Jugovic v Spodnjih Bitnjah še avstrijski avtorji in kranjski likovniki, ki se bodo soočili s škofjeloškimi. Osrednji dogodek bo že tradicionalni sprehod po prizoriščih v starem mestnem jedru, ta bo letos v torek, 3. oktobra, ob 17. uri, ki se bo zaključil v Galeriji dr. Ceneta Avguština na kranjski območni enoti ZVKD. Tam bo na ogled razstava del Anke Krašna, letošnje dobitnice stanovskega priznanja Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov, ter podelitev nagrad in priznanj festivala. Na festivalu razstavljena dela bo ocenjevala mednarodna žirija, v kateri bodo tudi člani mednarodne organizacije umetniških kritikov AICA.
Letošnja novost bo deset strokovnih javnih vodenj po razstavah za osnovnošolce in gimnazijce, tudi za vrtce ter seveda druge skupine in posameznike, ki bodo v oktobru potekala ob torkih in četrtkih, pripravili pa jih bodo Klavdij Tutta, umetnostna zgodovinarka Melita Ažman in vodja programa Layerjeve hiše Zala Vidali. »Želimo pokazati, da galerije niso neki posvečen prostor. Hočemo jih demistificirati in približati mladim in drugim ljudem. Naj le vstopijo in si ogledajo likovna dela, navdušeni bodo,« še dodaja sogovornik, ki v teh dneh skupaj z ekipo sodelavcev iz Likovnega društva Kranj postavlja razstave po prizoriščih, ki bodo v drugem tednu nared za obiskovalce.