Muzejsko društvo Škofja Loka prireja tudi odmevne Blaznikove večere, na zadnjem sta dr. Žarko Lazarević in Aleksander Igličar govorila o zadružništvu in današnjem lastništvu zaposlenih.

Muzejsko društvo brez zlatega grba

Muzejsko društvo Škofja Loka, ki je bilo ob letošnji 80-letnici predlagano za občinsko priznanje, po odločitvi komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ostaja brez zlatega grba občine.

Škofja Loka – Prejšnji teden je občinski svet v Škofji Loki obravnaval predloge komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja o letošnjih občinskih nagrajencih. Običajno ob občinskem prazniku podelijo zlate, srebrne in bronaste grbe občine Škofja Loka, redkeje tudi naslov častnega občana. Za prejemnika zlatega grba je bil vložen le en predlog, in sicer za Muzejsko društvo Škofja Loka, ki letos praznuje 80 let dela. Toda komisija, sestavljena iz predstavnikov vseh strank in list, izvoljenih v občinski svet, predloga ni izglasovala, saj je sedem od trinajstih članov glasovalo proti predlogu, dva sta se glasovanja vzdržala. Na seji občinskega sveta pa svetniki niso odločali o predlogu za podelitev zlatega grba za leto 2017, ker po poslovniku svet ne razpravlja o posamezni točki dnevnega reda, če ta ni bila sprejeta na pristojni komisiji, je bilo po pomislekih nekaterih svetnikov pojasnjeno na občinski seji.

V Muzejskem društvu in v ustanovah, ki so podprli predlog za občinsko priznanje, izražajo začudenje nad takšnim izidom glasovanja. Na spletni strani društva njegov predsednik Aleksander Igličar zapiše, da je šlo za ideološko-politično odločitev, ki zanika dolgoletno delovanje in pomen muzejskega društva. To sicer prireja odmevne Blaznikove večere in izdaja dve pomembni publikaciji: Loške razglede in Pasijonske doneske.

Po informacijah, ki so jih pridobili od nekaterih članov mandatne komisije, naj bi na seji komisije (iz njenega zapisnika je razviden le rezultat glasovanja, ne pa tudi razprava) prevladalo mnenje, da Muzejsko društvo ni primerno za prejem zlatega grba, ker se v zadnjih letih preveč ukvarja »s polpreteklo zgodovino«, kar naj ne bi bilo poslanstvo njegovega delovanja. Svetniki in člani komisije imajo pravico do svojega mnenja, kaj je delo in poslanstvo društva, pa odločajo njegovi člani, ki z glasovanjem podprejo njegov program, pa je med drugim dejal Igličar, ko smo ga povprašali o dogajanju. V Muzejskem društvu je nekaj manj kot tristo članov. »Poslanstvo Muzejskega društva je, da odkriva zgodovinsko resnico, ne glede na politično razlago,« poudarja Igličar, tudi sam razočaran, da je med člani komisije prevladalo mnenje, da si po 80 letih dela ne zasluži zlatega občinskega priznanja. Zadnje večje priznanje, ki ga je dobilo društvo, je bilo leta 1987 priznanje predsedstva takratne SFRJ. Na naše vprašanje, kaj nameravajo sedaj v društvu storiti, pa odgovarja, da je za torek, 30. maja, sklican izvršni odbor društva, kjer se bodo opredelili do dogajanja.

Tineta Radinjo, ki vodi komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, smo vprašali o tem, kako je na komisiji prišlo do odločitve. »Na seji komisije, kjer je bilo prisotnih vseh 13 članov, so ti v razpravi s svojimi argumenti pojasnjevali razloge za ali proti predlogu za dodelitev zlatega grba občine Škofja Loka Muzejskemu društvu. Večina od članov se je po razpravi odločila, da se zlati znak letos ne podeli. V razpravi pa so bila izražena različna mnenja, nekateri od članov so naštevali razloge, ki bi se jih lahko označilo za idelološke, a to niso bila edina mnenja, pač pa so razpravljavci izražali tudi pomisleke o tem, da Muzejsko društvo izgublja članstvo, da obstajajo notranja nesoglasja, kako je društvo vodeno in ali je v takih razmerah res pravi trenutek, da se društvo nagradi,« nam je o razpravi na seji komisije povedal njen predsednik. Za komentar smo vprašali tudi župana Miho Ješeta, vendar odločitve ni želel komentirati, potrdil je le, da zaradi določila poslovnika občinskega sveta, na podlagi katerega ta ne more obravnavati zadev, ki na odborih oziroma komisijah ne dobijo pozitivnega mnenja oziroma niso potrjeni, svetniki niso odločali o zlatem grbu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 16. maj 2019 / 10:54

Barvite podobe Kranja

V Galeriji Mestne občine Kranj je do konca maja na ogled razstava likovnih del z naslovom Kranj – zgodovinsko mesto, ki so nastala na pomladnem ekstemporu kranjskega Kulturnega društva likovnikov.

Objavljeno na isti dan


Žiri / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:38

V Žireh številni novi obrazi

V 15-članskem Občinskem svetu občine Žiri se je zamenjalo kar devet svetnikov. Nekoliko se je zapletlo le pri potrditvi mandata Aleša Dolenca.

GG Plus / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:29

Ne nujno sodoben, bodi samosvoj

V Groharjevi galeriji je do sredine novembra na ogled odlična razstava akademske slikarke Tine Dobrajc z naslovom She(ep). Ob tej priložnosti je prejela tudi Groharjevo štipendijo, ki jo podeljuje Zdr...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:28

Haflinger je konj, ki »paše« pred kulise gora

»Na Gorenjskem se v zadnjem času spet povečuje zanimanje za rejo konj pasme haflinger,« pravi Stane Bergant iz Kokre, predsednik Slovenskega združenja rejcev konj pasme haflinger, in poudarja: »Haflin...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:26

Delodajalce zanimajo izkušnje

Tudi letos je bil objavljen javni razpis za izobraževanje brezposelnih v Medpodjetniških centrih po Sloveniji. V Biotehniškem centru Naklo so prijavili dva programa usposabljanja, slaščičarstvo in pek...

Kronika / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:22

Hartman tokrat obsojen na zapor

Po oprostitvi na prvem sojenju je bil na ponovljenem sojenju Kranjčan Andrej Hartman zaradi samovoljnosti pri izterjavi dolga obsojen na osem mesecev zapora.