Delodajalce zanimajo izkušnje
Tudi letos je bil objavljen javni razpis za izobraževanje brezposelnih v Medpodjetniških centrih po Sloveniji. V Biotehniškem centru Naklo so prijavili dva programa usposabljanja, slaščičarstvo in pekarstvo ter osnove šivanja in popravljanja oblačil.
Ljubljana, Naklo – Projekt izobraževanja brezposelnih v Medpodjetniških centrih (MIC) je bil odobren 27. maja s sklepom ministra za izobraževanje, znanost in šport, in sicer na osnovi letnega programa izobraževanja odraslih oseb za leto 2014, ki ga je sprejela vlada. Izobraževanje je za udeležence brezplačno, stroške krije Ministrstvo za izobraževanje znanost in šport. Programe za pridobitev dodatnih poklicnih kompetenc so oblikovali na podlagi potreb na trgu dela in na podlagi Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju, vključujejo tudi teoretične vsebine, glavni poudarek pa je na praktičnem delu.
V MIC Biotehniškega centra Naklo so na razpis prijavili dva programa usposabljanja, slaščičarstvo in pekarstvo ter osnove šivanja in popravljanja oblačil. »Obe usposabljanji izvajamo v dveh skupinah. Na slaščičarstvu in pekarstvu je skupaj osemindvajset udeležencev, večinoma žensk. Na šivanju je petnajst udeleženk. Usposabljanji zajemata 105 ur in potekata od sredine septembra do sredine novembra. Smisel usposabljanj je, da si brezposelni pridobijo določene kompetence, znanja, izkušnje, ki jih lahko kasneje uporabijo pri zaposlitvi ali celo ugotovijo, da jih določena stvar zanima in se temu še bolj posvetijo, se naprej izobražujejo. S tem sicer ne pridobijo formalnega potrdila v smislu spričevala ali certifikata, pridobili pa bodo potrdilo o udeležbi. Če pa bi se odločili še za preizkus znanja, bi dobili tudi potrdilo, da so uspešno zaključili program,« je povzela Majda Kolenc Artiček, mentorica programa osnove šivanja in popravljanja oblačil.
Nikoli ni prepozno
»Deset prošenj za zaposlitev moram napisati na mesec, kar je glede na majhno ponudbo del na trgu kar veliko. Končala sem srednjo ekonomsko šolo in lani zaključila študij na Fakulteti za organizacijske vede Kranj, smer organizator – informatik. Moje prošnje delodajalci večinoma zavrnejo, ker nimam delovnih izkušenj,« je povedala iskalka zaposlitve Tina Galjot, ki se v MIC Biotehniškega centra Naklo udeležuje programa slaščičarstvo in pekarstvo, ker jo to prav tako veseli. Andreja Kne je triindvajset let delala v Iskra ISD, potem je bila štiri leta »na svoje«, ukvarjala se je z direktno prodajo na področju ekologije, pa jo je »pokopala« recesija. Še vedno se kot iskalka zaposlitve angažira, svetovalec za zaposlovanje ji je povedal za program slaščičarstvo in pekarstvo. »Narejeno imam že nacionalno poklicno kvalifikacijo za kuharja, ker pa sem prepričana, da vaja dela mojstra, sem se odločila še za to usposabljanje. Vedno izveš kaj novega,« je prepričana Andreja Kne. Da nikoli ni prepozno, je prepričana tudi Danijela Filič, udeleženka osnov šivanja in popravljanja oblačil. »Od svojega šestnajstega leta sem delala kot natakarica, lani sem imela dovolj in sem dala odpoved. Ta čas sem izkoristila za to, da sem opravila maturitetni tečaj in opravila splošno maturo. Narejena imam tudi dva tečaja iz nemščine. V šivanju se vidim tudi v prihodnje, pri tem sem lahko ustvarjalna, pa še ta naš svet je s te perspektive lahko lepši,« je povedala Danijela.
Udeleženci so motivirani, pripravljeni za delo, so povedali, kar so potrdili tudi mentorji. Kar nekaj udeležencev je vendarle opozorilo tudi na to, da na večino njihovih prošenj delodajalci niti odgovorijo ne, da še po »vezah« težko dobiš redno zaposlitev, da je še vedno prisoten problem zaposlovanja na črno, kar delavcem ne prinaša nič dobrega, in da je teorija pogosto eno, praksa pa nekaj drugega. Ne nazadnje, kako naj nekdo, ki je končal šolanje, v prošnjo za zaposlitev zapiše delovne izkušnje?