Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj ni zadovoljen z vladnimi predlogi varčevalnih ukrepov za leto 2015. / Foto: Gorazd Kavčič

Pogajanja se nadaljujejo

Vlada in sindikati javnega sektorja tudi na sredinih pogajanjih niso zbližali stališč glede predlaganih varčevalnih ukrepov za leto 2015.

Sindikati zavrnili večino predlogov

Minister za javno upravo in glavni vladni pogajalec Boris Koprivnikar ter predstavniki sindikatov javnega sektorja so v sredo nadaljevali pogajanja glede varčevalnih ukrepov za leto 2015. Minister je tako sindikalnim pogajalcem predstavil nov predlog, pri katerem so po njegovih besedah upoštevali pripombe sindikatov na prvoten vladni pred­log. Vlada je znova predlagala, naj sindikati razmislijo o znižanju dodatka za delov­no dobo z 0,33 na 0,25 odstotka za vsako leto dela, predlaga pa tudi ukinitev dodatka za stalnost za poklice policistov, vojakov, carinikov in gasilcev, ki pa bi ga transformirali v višjo osnovno razporeditev delov­nega mesta teh poklicev. Poleg tega vladna stran predlaga znižanje povračila stroškov za prehrano s 3,64 na tri evre, pa tudi selektivno zmanj­šanje tedenske delovne obveznosti, po katerem bi se delavec sam lahko odločil, ali želi namesto 40 ur delati le 36 ur na teden. Predlagali so še spremembo sistema povračila potnih stroškov, tako da bi kot osnovo za povračilo potnih stroškov upoštevali zgolj kilometrino na podlagi oddaljenosti od delovnega mesta. Vlada še vedno vztraja pri znižanju števila zaposlenih za en odstotek na letni ravni, a ne pri tistih proračunskih uporabnikih, ki zmanjšajo obseg oddaje del zunanjim izvajalcem. V kolikor bi sindikati pristali na nov predlog, bi vlada delno sprostila napredovanja v plačne razrede, je dejal Koprivnikar in poudaril, da je vlada v primerjavi s prvotnim predlogom dodatnih ukrepov, ki bi prinesel 127 milijonov evrov prihranka, zdaj pristala na okoli 80 milijonih evrov znižanja, učinek ukrepa možnosti skrajšanja delov­nega časa pa še ni znan. Sindikalni pogajalci so zavrnili tudi večino novih predlogov in vztrajajo pri pogovorih le o prenosu trenutnih ukrepov. Po besedah vodje konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruk­lja puščajo odprti le vprašanji napredovanj in regresa, načeloma sprejemajo predlog glede skrajšanja tedenskega delovnika, glede uredit­ve povračila potnih stroškov pa bodo pripravili svoj predlog. Pogajanja se nadaljujejo naslednji teden.

Ovadba ali samoprijava?

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec je v torek pojasnil, da je državnemu tožilstvu 15. oktobra odstopil anonimko o nevzdržnih razmerah na KPK, ki je v javnost prišla v začetku oktobra, in poziv njegove namestnice Alme Sedlar, naj zaradi nevzdržnih razmer odstopi. Obenem je zanikal naved­be medijev, da je Sedlarjevo in pisce anonimke tožilstvu ovadil. Kot je pojasnil, je v obeh pisanjih mogoče zaznati nekaj očitkov, ki bi lahko imeli, če se ugotovi, da so utemeljeni, znake kaznivih dejanj, na kar pa je kot predstojnik KPK dolžan reagirati. Zato je tožilstvo pozval, naj očitke pregleda in se o njih odloči. Odstopa obeh dokumentov tožilstvu po besedah Štefaneca ni mogoče razumeti kot ovadbo, ker pa oba dokumenta vsebujeta očitke, namenjene njemu, pa »bi lahko rekli, da gre za samoprijavo«, je dejal. Po njegovih besedah sicer senat KPK dela profesionalno.

Aretacije zaradi Teša

Celjski kriminalisti so ta teden preiskovali kazniva dejanja s področja gospodarske kriminalitete, storjene na škodo Termoelektrarne Šoštanj (Teš), in zaradi tega pridržali davčnega svetovalca Darka Končana, nekdanjega direktorja Teša Uroša Rotnika in nekdanjega predsed­nika uprave borznoposredniške hiše Medvešek Pušnik Bogdana Pušnika. Končana so po nekaj urah izpustili, medtem ko je preiskovalni sodnik za Rotnika in Pušnika odredil še 48-urno sodno pridržanje. Kriminalisti sumijo, da naj bi Rotnik z zlorabo položaja in med leti 2007 in 2013 pridobil najmanj 870 tisoč evrov, kriminalni izvor denarja pa naj bi zakrival s pomočjo drugih dveh osumljencev. Holding Slovenske elektrarne je sicer v ponedeljek krivdno razrešil direktorja Teša Petra Dermola, na njegovo mesto pa postavil Matjaža Eberlinca.

Jančarju francoska nagrada

Pisatelj Drago Jančar bo za roman To noč sem jo videl 28. novembra prejel prix du Meilleur livre etranger, nagrado za najboljšo tujo knjigo, ki jo podeljuje združenje francoskih kritikov in založnikov. Jančarjev roman je v Franciji izšel pod naslovom Cette nuit, je l'ai vue pri založbi Phebus, nominiran pa je bil za tri nagrade – poleg prix du Meilleur livre etranger še za prix femina etranger (nagrado femina za tujo literaturo) in nagrado mesta Cognac. Za roman To noč sem jo videl, ki je izšel leta 2010 pri založbi Modrijan, je Jančar dobil tretjega kresnika, Delovo nagrado za najboljši roman leta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 27. julij 2007 / 07:00

Nič več Turbo

Turbo angelčki so se odločili, da bodo postali pop skupina. Njihova pesem Na Bahame je že doživela hrvaško verzijo - tako pesmi kot tudi videospot.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 24. november 2014 / 15:16

Obramba kritizira postopek

Tožilec za nekdanjega vodjo poslovalnice AMZS v Lescah Florjana Gašperina, ki naj bi bil najbolj odgovoren za domnevne nepravilnosti pri tehničnih pregledih avtomobilov, predlaga zaporno kazen, za soo...

GG Plus / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:41

Plezala sta po ledenih gorah

Tržiška alpinista in ledna plezalca Klemen Premrl in Aljaž Anderle sta del letošnjega poletja preživela med plavajočimi ledenimi gorami na Grenlandiji, kjer sta snemala promocijski film z ekipo znaneg...

Gospodarstvo / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:39

Tri banke odslej pod neposrednim nadzorom ECB

Od 4. novembra so tri slovenske banke pod neposrednim nadzorom Evropske centralne banke (ECB), ostale banke bo po enakih merilih kot ECB nadzirala Banka Slovenije.

Šenčur / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:38

Sto let olševske šole

V obstoječi šolski stavbi na Olševku je pouk prvič stekel 12. novembra 1914, ko so imeli tudi šolsko sveto mašo za pričetek šole, slovesnost pa se je končala s cesarsko pesmijo, piše v šolski kroniki....

Naklo / ponedeljek, 24. november 2014 / 14:37

Znanje za vsakdanjo rabo

V Biotehniškem centru Naklo v Strahinju je bila pred kratkim mednarodna konferenca Vivus z udeležbo predavateljev iz enajstih držav.