
Z godbo v praznično jutro
Kranj se je v prvomajsko jutro prebudil s tradicionalno povorko Pihalnega orkestra Mestne občine Kranj. V najzgodnejšemu dela dneva smo se pridružili temu posebnemu doživetju ...
Kranj – Prvomajska budnica Pihalnega orkestra Mestne občine (MO) Kranj se je ob šestih zjutraj začela skozi staro mestno jedro Kranja do Pungerta, kjer jih je tradicionalno s čajem in piškoti pogostila Krajevna skupnost Center. Približno trideset godbenikov se je zbralo od nekaj več kot petdesetih, kolikor jih šteje orkester v polni zasedbi; torej vsi tisti, ki so bili tega dne doma in ne na počitnicah. Najprej so zaigrali skladbo Slovenci, najbolj znano skladbo slovenskih godb, kot je pojasnil predsednik Pihalnega orkestra MO Kranj Luka Verlič. Iz kakšnega okna v starem mestu se je premaknila zavesa, Franc Jerala pa je godbenikom pomahal, kot to stori vsako leto. S kolesom se je z Brega ob Savi pripeljal Jože Stenšak, da prisluhne priljubljeni glasbi, kot jo je sam nekdaj izvajal pri nekem drugem orkestru.
Štirinajstletni Maks Turk je član Pihalnega orkestra MO Kranj, letos je prvič sodeloval na budnici in kot je povedal, mu ni bilo težko vstati. Prvomajska budnica za Pihalni orkester MO Kranj predstavlja enega pomembnejših dogodkov v godbenem koledarju. Starosta orkestra Franc Kržan pri tem sodeluje že več kot trideset let. Spominja se, da so včasih ljudje budnico, ki je neločljivo povezana s praznikom dela, doživljali bolj čustveno, praznik so dejansko doživljali kot svojega: »Predvsem mladi pa imajo danes veliko drugačnih skrbi, skrbi za to, da dobijo delo, skrbi za svojo prihodnost.« A budnica ostaja lepa tradicija, ki jo je vredno ohranjati, je prepričan Kržan.
Zlata publika je kranjske godbenike nekaj po pol sedmi zjutraj pričakala pred Domom upokojencev Kranj in tudi iz bližnjega bloka se je odprlo kar nekaj oken. Glasba na budnicah je vsako leto sestavljena iz t. i. pohodnega repertoarja koračnic, ki je pri Pihalnem orkestru MO Kranj zelo bogat. Vsebuje namreč koračnice iz vseh obdobij dolge in bogate zgodovine orkestra ter koračnice domačih in tujih skladateljev. Poleg delavskih koračnic so nujen repertoar dobro znane koračnice skladatelja Vinka Štrucla ter koračnice s slovenskimi ljudskimi in narodno zabavnimi melodijami. Tudi v domu upokojencev so jih pogostili, nato pa se je orkester z avtobusom odpeljal na Mlako pri Kranju, kjer je bilo že živahno medsosedsko druženje. Jaz, pa ti, pa židana marela so godbeniki zaigrali slovensko narodno pod vodstvom dirigenta Mateja Rihterja, ki je budnicam »zvest« zadnjih sedemnajst let. Močilnikov Brane je po receptu dirigenta Mateja skuhal godbeni golaž in pa hrenovke, tako so si že malo po sedmi zjutraj godbeniki na Mlaki prislužiti krepak zajtrk, kajti dan je bil še dolg. Naprej so šli z budnico v Britof, na Gorenjo Savo pa v Stražišče, osrednji dogodek budnice je bil kot vsako leto prvomajska proslava na Joštu nad Kranjem, potem pa so zaigrali še na Velikem hribu na Kokrici in že precej v popoldnevu nastopili pred Domom upokojencev v Preddvoru. Postali in zaigrali so v tistih krajevnih skupnostih, pri posameznikih in organizacijah, kamor so jih povabili in s katerimi orkester skozi vse leto uspešno sodeluje. Pihalni orkester organizira budnice že vse od svoje ustanovitve leta 1898 in tako že sedaj velja povabilo - se srečamo na 120. budnici prihodnje leto!