
Še godejo »po starem«
Glasbenim in literarnim samorastnikom iz Poljanske in Selške doline so na Radiu Slovenija posvetili cikel treh oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Včeraj je bila na vrsti že druga, v kateri so osrednje mesto namenili pesniku Francu Vidmarju - Pustotniku, nastopajo pa še Murnovi godci iz Podblice.
Poljane – Ideja, da bi glasbenike, ki svoje viže še vedno ubirajo na star način, predstavili na nacionalnem radiu, se je porodila Jožetu Dolencu, članu Poljanskih orgličarjev. »Pred dvema letoma sem se srečal z Mežnarjevi godci z Jarčjega Brda. Všeč mi je bil njihov star način igranja, zato sem jim predlagal, da bi skladbe posneli v studiu,« je razložil Dolenec in dodal, da očetu Janezu Gartnerju to ni bilo všeč, zato se je poskušal domisliti, kako bi vseeno njihovo glasbo približal širšemu krogu ljudi. Tako je poklical urednico oddaje Slovenska zemlja Simono Moličnik in februarja lani so se dobili na domačiji Pr' Debelobrdarju v Debelem Brdu na Svetem Lenartu, kjer je nastala prva iz niza treh oddaj o skrivnostnem svetu narave in ljudi pod Blegošem. Omenjeno oddajo so ponovno predvajali pretekli torek, sinoči pa je bilo prvič mogoče prisluhniti oddaji, v kateri so predstavili vaškega posebneža, pesnika Pustotnika. Prihodnji torek bo sledila še oddaja o Žetinskih godcih.
Oddaja o Mežnarjevih godcih, je pojasnil Dolenec, je bila lani največkrat poslušana oddaja iz sklopa Slovenska zemlja v pesmi in besedi. Mežnarjeve godce predstavljajo oče Janez, sin Jani in vnuk Luka Gartner. Stare viže izvabljajo iz diatonične harmonike, Es-klarineta in baritona oziroma pompardona. »Tako oni kot tudi Žetinski godci, ki jih bodo predstavili prihodnji torek, so se učili pri Mihovih godcih iz Ostrega Vrha. Poljanska in Selška dolina sta bili včasih zelo znani po teh godčevskih skupinah,« je razložil Dolenec in dodal, da se je večina z glasbo ukvarjala ob svojem rednem delu. Pogosto so jih vabili na svatbe, a včasih ni bilo v navadi, da bi godci že vnaprej postavili ceno, ampak so jih plačali glede na to, kako zadovoljni so bili z njihovim igranjem. »Zato je obstajal poseben ples, 'povštertanc', s katerim so zbirali denar. Razen tega so plesalci naročali posamezne viže in za to posebej plačevali. Janez Gartner se spominja, da sta z bratom z neke svatbe prišla s polnimi žepi denarja.«
Že ob snemanju oddaje o Mežnarjevih godcih je beseda nanesla na društvo Pustota in tako je padla odločitev, da bodo predstavili še pesnika Franca Vidmarja - Pustotnika, ki je brez dlake na jeziku pripovedoval resnico o življenju pred stoletjem. V oddaji, ki so jo posneli v Kovkarjevi kajži, nastopajo tudi Murnovi godci iz Podblice. V zadnji iz cikla omenjenih treh oddaj, ki bo na sporedu 18. aprila, pa se bodo podali še na Poljansko stran, kjer imajo glavno besedo Žetinski godci. »Z njimi smo se dobili na kmetiji Pr' Andrejon v Gorenji Žetini, od koder izhaja tudi Meta, zaradi katere se je tu rad ustavljal pisatelj Ivan Tavčar,« je razkril Dolenec. Poleg Žetinskih godcev bodo v tej oddaji predstavili še glasbeno nadarjeno družino Benedik oziroma Primoževe z Jazbin.
A ni nujno, da se bo pri teh treh oddajah tudi končalo, še pravi Dolenec, saj se jim je že porodila ideja, da bi na podoben način kot Pustotnika predstavili še Poklarjevega Matevža. O njem bi spregovorila njegova vnukinja Saša Pivk Avsec, pogovor pa bi spremljal harmonikar, ki zna igrati stare viže za folkloro. »Zdaj namreč še živijo ljudje, ki to poznajo, in le tako bomo to glasbo lahko ohranili, da ne bo šla v pozabo,« je še poudaril Dolenec.