Vse bližja ukinitev registrskih računov
Klirinško depotna družba bo po 1. januarju ukinila registrske račune tudi za fizične osebe. Vlagatelji imajo torej še tri tedne časa, da se odločijo, kaj bodo storili z vrednostnimi papirji na tem računu.
Na vprašanje, ali bo klirinško depotna družba pred ukinitvijo registrskih računov o tem še obvestila imetnike vrednostnih papirjev, so v KDD odgovorili, da so vse o tem že obvestili, morebitno dodatno obveščanje pa bo odvisno od strukture in količine vrednostnih papirjev, ki bodo še ostali na registrskih računih.
Kranj – Medtem ko je KDD Centralno klirinško depotna družba po 30. septembru ukinila registrske račune za podjetja in druge pravne osebe, jih bo na začetku januarja prihodnje leto tudi za posameznike (fizične osebe). Posamezniki imajo torej še približno tri tedne časa, da se odločijo, kaj bodo naredili z delnicami in drugimi vrednostnimi papirji, ki jih imajo na registrskem računu. Kot smo že nekajkrat napisali, imajo tri možnosti. Če želijo vrednostne papirje obdržati, jih morajo prenesti na trgovalni račun pri eni od borzno-posredniških družb in bank. Če vrednostnih papirjev ne želijo več imeti in bi jih radi opustili, morajo to storiti na posebnem obrazcu in na njem overiti svoj podpis. Če se ne bodo odločili ne za prvo ne za drugo možnost, jih bo KDD položila pri pristojnem sodišču in po petih letih »mirovanja« bodo pripadli državi.
V Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo potrošnikom, naj pri odločitvi o tem, kaj storiti z vrednostnimi papirji na registrskem računu, ne odlašajo, obenem pa naj si vzamejo dovolj časa za premislek. »Odločitev je odvisna predvsem od vrednosti papirjev na registrskem računu, od pričakovanj potrošnika in od stroškov, ki mu jih bodo zaračunali ponudniki,« pravi predsednica zveze potrošnikov Breda Kutin. Ker so nekateri ponudniki trgovalnih računov pri zaračunavanju nadomestil izigravali zakonodajo, je državni zbor ob koncu novembra sprejel obvezno razlago 48. člena zakona o nematerializiranih vrednostnih papirjih, s katero je stroške vodenja in vzdrževanja trgovalnega računa omejil na pol odstotka povprečne vrednosti delnic na računu. Agencija za trg vrednostnih papirjev je ob tem opozorila na možnost, da bodo borzno-posredniške družbe in banke zavračale ali odpovedale pogodbe strankam z nizko vrednostjo portfelja, takšni vlagatelji pa bodo potlej iskali na trgu alternativne rešitve, ki niso regulirane niti pod nadzorom agencije. Zveza potrošnikov je tudi pozvala agencijo, da naj pozove ponudnike trgovalnih računov k vračilu preveč zaračunanega nadomestila.
Po podatkih klirinško depotne družbe se je število registrskih računov v obdobju od 23. oktobra lani do konca letošnjega novembra zmanjšalo z 277.408 na 169.496, pri tem pa je 79.379 fizičnih oseb že preneslo vrednostne papirje z registrskih računov na svoje trgovalne račune. Vrednost delnic in drugih vrednostnih papirjev na registrskih računih se je letos, od 1. januarja do 30. novembra, znižala z nekaj manj kot 7,75 milijarde evrov na 341 milijonov evrov, v tem obdobju pa je vrednostne papirje opustilo 10.182 imetnikov (fizičnih oseb).