Najprej človek, potem denar
Zdravnik in športni komentator Andrej Stare je na tožbo hotela Lambergh, v katerem je leta 2014 vodil medicinski center, odgovoril, da mu je pri zdravljenju na prvem mestu vedno človek, šele nato denar.
Kranj – »Moja podpisana pogodba ima samo sedem členov, nič več, zato stran z vašo, kar v smeti jo vrzite. Vi imate v rokah osnutek pogodbe, ki sem ga jaz pripravil, a so jo kasneje v Lamberghu popravili,« se je v torek na kranjskem okrožnem sodišču pooblaščencu družbe Lambergh iz Dvorske vasi Matjažu Medletu pridušal dr. Andrej Stare. Znanega zdravnika in športnega komentatorja tožijo za skoraj 170 tisoč evrov odškodnine zaradi stroškov, nastalih pri delovanju medicinskega centra za zdravljenje kroničnega glavobola in lymske borelioze v hotelu Lambergh v Dvorski vasi, ki so ga zaradi slabih rezultatov zaprli že slabo leto po odprtju. Glavno obravnavo so z zaslišanjem prič že končali, zato bo sodnik Janko Bilban predvidoma v mesecu dni izdal pisno sodbo.
Bolnikov le za vzorec
Direktor Lambergha Boštjan Božič je pojasnil, da so se za odprtje medicinskega centra odločili po zagotovilih Andreja Stareta, da bo njegov program zdravljenja kroničnega glavobola in lymske borelioze edinstven v Sloveniji in da tisti trenutek čaka vsaj tristo bolnikov, ki takšno zdravljenje nujno potrebujejo, zato je izgubljen vsak dan, ko center še ne deluje. »Stare je pripravil tudi poslovni načrt, ki je izkazoval zelo dober rezultat. Zame je bil zelo optimističen, toda Stareta sem poznal kot veliko avtoriteto na medicinskem in medijskem področju. Ko je dal zagotovila, da zadeva pije vodo, da ima program zdravljenja zagotovljen uspeh, je prepričal tudi lastnika družbe Tomaža Hočevarja,« je na sodišču pojasnjeval Božič. V Lamberghu so tako s pomočjo svojega lastnika za medicinski center priskrbeli vso opremo in zaposlili potreben kader po Staretovem izboru. Po prejemu soglasja ministrstva za zdravje so medicinski center decembra 2013 tudi odprli, a bolniki so prihajali po kapljicah. Čeprav jim je Stare večkrat zagotavljal, naj bodo potrpežljivi, saj bo posel sčasoma zagotovo stekel, je Božič 30. novembra 2014 vseeno prekinil pogodbo o sodelovanju, po kateri je Stare mesečno prejemal 3000 evrov, krite je imel tudi telefonske stroške. Nekaj opreme sploh ni bilo nikoli uporabljane, kasneje se je celo izkazalo, da medicinskih naprav v takšni modifikaciji ni možno prodati, je še poudaril Božič, ki je Staretu očital tudi nestrokovnost pri izbiri opreme, pogosto odsotnost, zdravljenje pacientov z zdravili, ki v Sloveniji niso dovoljena. Pacienti so bili po njegovem pretežno nezadovoljni, pritoževali so se zaradi zdravljenja in odnosa dr. Stareta, bolnici z glavobolom naj bi celo rekel, naj z njim spije jägermeister, pa ji bo takoj bolje. Z medicinskim centrom so imeli v Lamberghu vsaj 15 tisoč evrov mesečnih stroškov, je še navedel.
Stare: zagotovila dam le pisno
»Razumem, da so v Lamberghu želeli s centrom zelo hitro napraviti velik profit in so se nekako ustrašili, ker ga po enem letu še ni bilo. Jaz imam pri zdravljenju na prvem mestu človeka in njegovo zdravje, šele nato denar,« pa je dejal toženi Andrej Stare in zatrdil, da se je ves čas trudil, da bi medicinski center dobro posloval, česar pa prej kot v treh, štirih letih ne bi bilo mogoče doseči. Kot je dejal, je tudi v predloženem elaboratu že v uvodu zapisal, da natančno načrtovanje v zdravstvu ni mogoče in da je možnost napake 50-odstotna. Poudaril je, da mu v dvajsetih mesecih sodelovanja z Lamberghom nikoli niso dejali, da so nezadovoljni z njegovim delom, oziroma mu očitali nestrokovnost, neustreznost opreme, protizakonito uporabo zdravil in neprisotnost na delovnem mestu. Po njegovem prepričanju je tožba le odgovor vodstva Lambergha na njegovo uspelo tožbo za plačilo 16 tisoč evrov dolga. Presenečen je predvsem zaradi očitkov o neustrezni opremi, ki jo je strokovna zdravstvena komisija potrdila kot ustrezno, ter opozoril, da lahko oceno o strokovnosti zdravnika poda le zdravniška zbornica. Glede zagotovil o zadostnem številu pacientov je dejal, da je Božič najbrž tako sklepal iz uvodnih razgovorov v gostinskih lokalih ob kozarcu vina ali piva: »Taka zagotovila dajem samo v pisni pogodbi, ker ne želim, da se moje delo tretira kot malomarno in nestrokovno.« Navedbe o nedovoljenih zdravilih je odločno zavrnil, tudi trditev, da medicinskih aparatov zdaj ne morejo prodati, je označil za neresnico, saj je celo sam našel dva kupca, a Božič naprav ni hotel prodati. Popolna dezinformacija je po njegovem tudi zgodba o pacientki z jägermeistrom: »Tista pacientka je potožila, da jo boli želodec, zato sem ji dal ustrezno zdravilo. Ko me je vprašala, kaj pa jaz vzamem, ko me želodec boli, sem odgovoril, da takrat spijem jägermeister,« je razložil. Priznal je, da je bil zaradi večjih športnih dogodkov dvakrat dlje časa odsoten, kar pa je vnaprej uskladil z Božičem, njegovo plačilo pa se je tedaj tudi ustrezno znižalo.