Topel dom z veliko začetnico
Zgodba Centra slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki (CSS) se začenja novembra 1936, ko so v sedemsto let star Strahlov grad v Stari Loki naselili prve slepe varovance iz vse Slovenije. Danes z 220 posteljami zagotavlja institucionalno varstvo za starejše in kot edini zavod v državi še naprej tudi za slepe in slabovidne.
Stara Loka – V teh dneh torej CSS praznuje 80 let svojega delovanja. »Z veseljem praznujemo to obletnico, lahko pa bi tudi rekli, da nam še kar nekaj manjka, da bomo stari toliko, kot je povprečna starost naših stanovalcev. Po podatkih iz lanskega leta je kar 76 odstotkov stanovalcev starejših od 80 let,« je ob obletnici dejala direktorica Silva Košnjek. Od leta 1979 center deluje v sedanji stavbi, ki jo od leta 2008 naprej stalno obnavljajo in posodabljajo. Prav letos so obnovili oddelek Livada v prvem nadstropju, že poleti pa odprli park čutil. Direktorica je spregovorila tudi o novih vsebinah, od programa dnevnega varstva, začasne namestitve, pomoči družini na domu do delavnic za občane v domačem okolju. Pri svojih storitvah v prihodnje želijo slediti trendom, zaznati potrebe starajoče populacije, se jim prilagajati in tako dolgoročno omogočati celostno skrb za starejše.
Na prireditvi, ki jo je s pesmijo polepšal Lado Leskovar, je o škofjeloškem centru govorilo še več govornikov. Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk je med drugim dejala, da so vsebina, trud zaposlenih, da delajo strokovno, prijazno, sprejemljivo in človeško, ter dogajanja stanovalcev tisto, kar iz institucije naredi dom. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je v mozaik dodal svojo izkušnjo: prvih nekaj let je v šoli za slepe in slabovidne učil matematiko, desetletje je bil direktor doma, pred imenovanjem za ministra pa predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Izrazil je veselje, da se uresničujejo načrti centra, ki so v času njegovega vodenja viseli na stenah njegove pisarne. Smo dolgoživa družba, v kateri bo vse več starih ljudi in ti naj bi na starost preživljali dogajanj polno življenje. Tako bi v starosti rad živel tudi sam, je dejal Koprivnikar in dodal, da v tej smeri dogajanje oblikujejo tudi v škofjeloškem centru. V imenu Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije je spregovoril podpredsednik Edvard Vodeb, eden od nekdanjih učencev centra slepih v Škofji Loki, kjer se je usposobil za telefonista in kjer je preživel lepo mladost. Morda bo tudi končal v tem domu, je dejal in napovedal snidenje ob stoti obletnici ustanove. Da CSS Škofja Loka sodi med najbolj kvalitetne zavode v državi, da je prijeten dom z veliko začetnico, vir dobrih praks in navdiha, pa je menil Jaka Bizjak, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Iz prve roke pa je njegove besede potrdila predsednica sveta stanovalcev CSS Alenka Oblakovič, ki se je ob tej priložnosti zahvalila zaposlenim v domu, ki delajo z rokami, glavo in srcem in stanovalcem lepšajo vsakdanje življenje.