Vaje za vratni del hrbtenice
Naše telo je celovit in povezan sistem, kjer ima vsak člen pomembno vlogo. Nepravilnost v enem segmentu bo pripeljala do sprememb v celotnem sistemu, zato je posamezne dele nesmiselno obravnavati izolirano. Ko opazujete svoje telo, njegovo držo in delovanje, ga ocenite od stopal do glave.
Privilegij, zaradi katerega lahko vzravnano stojimo in delujemo na dveh nogah, istočasno prinaša odgovornost in skrb, da se bo naše telo v pokončnem položaju zmoglo upirati sili gravitacije. Teža glave, ki ves čas balansira na naši hrbtenici, je dodatna obremenitev, močnih in funkcionalnih mišic v telesu pa vedno manj. Če temu dodamo še vse aktivnosti vsakodnevnega življenja, kot so gledanje v računalniški zaslon, gledanje navzdol in pisanje SMS-ov, hitro lahko ugotovimo, da pri teh opravilih telo ni v pravem položaju. Glava se vse bolj pomakne naprej pred vertikalno centralno os telesa (ang. forward head posture), kar pripelje do napačnega položaja ram, zaobljenega hrbta in podobno. Tovrstno nepravilno telesno držanje bo prineslo tudi spremembo razpoloženja, slabšo koncentracijo, pomanjkanje energije, glavobole, bolečine v vratu in hrbtu, vrtoglavico, pogoste težave s sinusi in podobno, na fizičnem nivoju pa spremembe v kvaliteti gibanja.
Na žalost je oseb brez pomika glave naprej malo. Če ste se našli v zgornjem opisu, je prvo, kar lahko storite, samokontrola. Večkrat se na delu in domačem okolju opomnite, kako držite glavo, kako sedite, na kakšen način med telefonskim pogovorom držite slušalko ali mobilnik in podobno. Če je telo že klonilo pod nepravilnimi konstantnimi mišičnimi obremenitvami, v trening vključite tiste kretnje, ki bodo usmerjene v aktivacijo vratnih, medlopatičnih mišic ter raztezanje prednjega, prsnega dela. Predlagano izvedite, kadar je le mogoče, se posebno če imate zgoraj omenjene simptome. Kot pa vedno rada poudarim – učinkovit trening je holističen (celosten), rezultati pa dolgotrajni, če boste v vadbo vključili individualno prilagodljivost.