
Porast zdravstvenih zavarovanj
V kranjski poslovni enoti Vzajemne zdravstvene zavarovalnice ugotavljajo, da se ljudje vse bolj zavarujejo za primere nezgod in bolezni. V zadnjih letih opažajo zlasti porast zavarovanj za najtežje bolezni, za pomoč na domu in za kritje stroškov samoplačniških zdravstvenih storitev.
Kranj – »Ljudje še vedno radi dobro zavarujejo premoženje – hišo, stanovanje, avto, a vse bolj se zavedajo, kako pomembno je zdravje, zato se vse bolj zavarujejo tudi za tveganja, ki jih prinašajo bolezni in nezgode,« pravi Matjaž Fajfar, direktor kranjske poslovne enote Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, in poudarja, da je v porastu zlasti zavarovanje za enaindvajset težjih bolezni, za zavarovanje za pomoč na domu in za zavarovanje, ki je znano pod imenom »zdravstvena polica«. Kot pojasnjuje Fajfar, si ljudje z zavarovanjem za težje bolezni ob pojavu bolezni zmanjšajo finančno negotovost, saj z izplačano zavarovalnino lahko nadomestijo izpad prihodkov zaradi odsotnosti z dela in krijejo stroške zdravljenja, nege na domu, okrevanja v zdravilišču in drugih dodatnih storitev. Z zavarovanjem za pomoč na domu zavarovancem za primer, če bi zboleli ali imeli nezgodo, zagotavljajo pomoč pri opravljanju osnovnih življenjskih potreb, pri gospodinjskih opravilih, nakupovanju in pri prevozih za opravljanje nujnih storitev. Zdravstvena polica je zdravstveno zavarovanje, s katerim zavarovalnica omogoča zavarovancu kritje stroškov samoplačniških zdravstvenih storitev, predvsem stroške specialističnih pregledov in operativnih posegov, hkrati pa mu zagotavlja lažji in hitrejši dostop do storitev, pojasnjuje Fajfar in dodaja, da je v zavarovanje možno vključiti tudi otroke. Pri dopolnilnih zdravstvenih zavarovanjih poskušajo z različnimi ugodnostmi pridobiti predvsem mlade, še zlasti tiste, ki so ostali brez statusa dijaka ali študenta. Oblikovali so tudi program aktivnega varovanja zdravja Varuh zdravja, s katerim zavarovancem, ki so vključeni v njihova zavarovanja, zagotavljajo nekatere ugodnosti. Tudi letos so ob različnih priložnostih pripravili brezplačne meritve holesterola, krvnega sladkorja, kostne gostote, prvič pa so v sodelovanju s podjetjem Nu-Gen ponudili meritve z biofonskim skenerjem, s katerimi je možno preveriti, kakšno je stanje antioksidantov v telesu in kako je telo pripravljeno na vsakodnevne izzive. Zdrav način življenja podpirajo tudi tako, da finančno pomagajo pri izvedbi različnih športnih tekmovanj in drugih dogodkov. Tako so letos podprli Tek gorenjskih bolnišnic, odbojkarski turnir v Kranju, projekt Neodvisen.si, Medvoški tek, tek na Smolnik ...
Na vprašanje, kako kriza vpliva na sklepanje zavarovanj, Matjaž Fajfar pravi, da krize ne občutijo. »Ljudje se zavedajo, da je bolezni vse več in da je tudi zdravljenje povezano z velikimi izdatki, zato ne varčujejo in se za tveganja, ki jih prinašajo bolezni in nezgode, raje zavarujejo. So pa tudi primeri, ko se ljudje zaradi finančne stiske ne morejo zavarovati ali morajo celo potlej prekiniti zavarovanje.« Predvsem mlajši vse več sklepajo zavarovanje preko spleta, drugim pa omogočajo sklenitev zavarovanja v poslovalnicah in tudi na domu. Poslovna enota Kranj ima na Gorenjskem sedem poslovalnic, letos jo je odprla v Železnikih, kjer je močno zaledje podjetij, v bližnji prihodnosti pa ne načrtuje odprtja nove. Enota posluje dobro in je med najboljšimi v Sloveniji.