Medvedi so se že prebudili
"Na Zgornjem Gorenjskem so vsaj trije medvedi," pravi Blaž Černe, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v blejskem zavodu za gozdove, in dodaja, da je letos eden med njimi v Bohinju že poškodoval čebelnjak.
Koliko medvedov se po oceni zavoda zadržuje na Zgornjem Gorenjskem?
»Trenutno so na tem območju vsaj trije različni medvedi, dva od teh sta v Bohinju – eden s 14,5 centimetra široko sprednjo šapo in drugi s 17-centimetrsko. Oba se je letos že večkrat sledilo. Manjši se je pojavljal bolj na območju Jelovice (Martinček, Gladka dolina in Soteska), večji pa na območju Bareče doline (med Koblo in Voglom) in na pobočjih nad Zgornjo bohinjsko dolino (planina Zajamniki, Javornica). Oba sledimo že več let, zato predvidevamo, da prezimujeta nekje na pobočju Spodnjih bohinjskih gora.«
V zadnjem času so medveda opazili tudi v Karavankah …
»Za velikonočne praznike so manjšega mladega medveda videli v lovišču Jesenice na planinah Kočna in Pusti rovt, vzhodno od Golice, opazili so ga tudi nad Koroško Belo, nato so sledi vodile proti vzhodu po pobočju Karavank. Prejšnji ponedeljek je bil na Lešanski in Bistriški planini, isti dan tudi na območju Črnivca, dan kasneje na območju Podljubelja.«
Je medved v Karavankah presenečenje?
»Čeprav ga na tem območju že dolgo nismo zaznali, nas to ne preseneča. Predvidevamo, da se v Karavankah ne bo dolgo zadrževal; razlog za to je tudi velika obljudenost območja.«
Je bilo letos zaradi medveda že kaj škode?
»V noči s sobote na velikonočno nedeljo je na Spodnjem Goreljku na Pokljuki poškodoval čebelnjak. Uničil je tri čebelje družine, en panj in številne sate, odtrgal pa je tudi deske s poslikavo. Isti medved je poškodoval ta čebelnjak že tudi lani sredi aprila, škoda pa je bila takrat praktično enaka kot letos.«
Je bilo lani še več takih in podobnih »škodnih dogodkov«?
»Medved je aprila lani uničil dva panja na Nomenju, poškodoval poleg čebelnjaka na Spodnjem Goreljku še čebelnjak v Soteski ter svisli na Gorjušah. Čez poletje je bil mir, septembra pa se je še dvakrat znesel nad čebelnjakom v Soteski in enkrat na Nomenju, napadel pa je tudi drobnico na Voglu.«
Boste predlagali izredni odstrel medveda?
»Septembra lani smo na ministrstvo za okolje in prostor že dali vlogo za izredni odstrel manjšega medveda, vendar so nam jo zavrnili. Če se bodo letos škode nadaljevale, bomo ponovno zaprosili za dovoljenje.«
Kako naj se obnašajo ljudje med hojo po območju, kjer se zadržuje medved?
»Medved ima izredno dobro razvita čutila, predvsem sluh in voh, zato se mu težko približamo na krajšo razdaljo; ob srečanju s človekom pa se počuti predvsem ogroženega in se želi čim prej umakniti. Da bomo srečali medveda, je večja verjetnost, če bomo prečkali gosto porasla območja z goščo ali se zadrževali v gozdu v mraku ali ponoči. Medveda opozorimo nase že z glasno hojo. Stopamo tako, da nam pod podplati šumi listje, pokajo suhe veje in škrta kamenje. V temi je dober opozorilni pripomoček baterija. Pomembno je tudi, da imamo psa ob sprehodih v naravi na povodcu, saj ob prostem tekanju lahko naletijo na medveda in ga »priženejo« do človeka.«