Jetičnik proti srbenju
Da zdravilni jeglič varuje pred jetiko, naj bi ugotovil čislani duhovnik Sebastian Kneipp. A njegova zdravilnost gre še veliko dlje - čisti kri, zdravi kronične ekceme, srbenje kože, kašelj, prehladna obolenja, vnetje mehurja ...
Zdravilnost zdravilnega jetičnika so priznavali že srednjeveški zdravniki. Eden izmed njih je zapisal: »Strezni in ozdravi pijance ter odpravi neplodnost pri močnejših ženskah.« Sebastian Kneipp je ugotovil, da ni koristen le kot zdravilo zoper jetiko, pač pa da pomaga tudi pri protinu in odpravlja sluzi iz telesa.
Zdravilo za vse
Naši predniki so zdravilnemu jegliču (Veronica officinalis) rekli tudi jeterčnik, saj naj bi zdravil bolezni jeter. Poimenovali pa so ga tudi »zdravilo za vse«, saj so verjeli, da varuje telo pred skoraj vsemi boleznimi, kar jih je. Očist, sorej, lehtica, veronka pa je še nekaj imen, ki jih je rastlinici s cvetnimi grozdi bledo modrih cvetov, nadel slovenski človek.
Njegova sezona se začne v maju
Jetičnik uspeva na sončnih do polsenčnih prostorih na pičlih tleh. Od maja do avgusta nabiramo cvetočo zel brez korenin, ki jo raztresemo v tanki plasti na zračnem prostoru v senci, da se posuši. Dobro posušeno zel na drobno zrežemo in spravimo. Čaj iz jetičnika pripravljamo tako, da dve žlički posušene cvetoče zeli poparimo s skodelico vrele vode, pokrijemo, pustimo stati deset minut, nato precedimo. Pijemo trikrat na dan po eno skodelico čaja. Poglejmo, v katerih primerih nam bo jetičnikov čaj koristil.
Čisti kri
V ljudskem zdravilstvu cenijo jetičnik za čiščenje krvi, z njim zdravijo kronične ekceme in srbenje kože. Raba jetičnika se priporoča pri vseh boleznih dihal, proti kašlju in prehladnim obolenjem, za grgranje in izpiranje ust pri vnetjih ustne in žrelne sluznice, pri vročinskih obolenjih, kjer se uporablja za pospeševanje potenja. Po njem naj sežejo ljudje, ki imajo pogoste driske, in tisti, ki imajo težave z želodcem, jetri in vranico.
Za ledvice in mehur
Dobro se obnese pri vnetjih mehurja in pri ledvičnih boleznih. Z njim lajšamo bolečine pri krčih v predelu ledvic, mehurja in žolča. Jetičnik je učinkovito pomagalo pri zdravljenju protina oziroma putike in revme. Pospešuje izločanje sečne kisline in ureja presnovo. Lajša še glavobole in migreno, notranje krepi in pospešuje celjenje ran.
Sodi v čajne mešanice
Zdravilni jetičnik je sestavina čajnih mešanic zoper kožne, pljučne in jetrne bolezni. Pri vnetju dihalnih poti se priporoča čajna mešanica iz sto gramov zdravilnega jetičnika, petdesetih gramov cvetov lučnika (Verbascum thapsiforme), petdesetih gramov pljučnika (Pulmonaria officinalis) in petdesetih gramov listov ozkolistnega trpotca (Plantago lanceolata). Žličko te mešanice prelijemo s skodelico vroče vode. Pijemo do tri skodelice čaja z medom po požirkih preko dne.
Protirevmatična tinktura
Tinkturo iz zdravilnega jegliča pripravimo tako, da poldrugo pest svežih sesekljanih rastlin dva do tri tedne namakamo v močnem žganju na sončni legi. Pri revmatičnih bolečinah in protinu jo uživamo dvakrat na dan po dvanajst kapljic na koščku sladkorja, lahko pa jo tudi vtiramo na boleča mesta.