Učitelj brutalno pretepen
Na okrožnem sodišču v Kranju se je nadaljevalo sojenje Albanu Thaqiju, ki ga obtožnica bremeni umora oseminpetdesetletnega Pavla Zupana pred dvema letoma.
Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju se je z branjem izpovedb prič in zapisnika sodnomedicinskega izvedenca ter zaslišanjem že pravnomočno obsojenih sostorilcev Jetona Fida in Shklqima Banushija nadaljevalo sojenje Albanu Thaqiju, ki ga obtožnica bremeni umora 58-letnega učitelja Pavla Zupana med ropom na njegovem domu v Nomenju 2. novembra 2014. Obtoženi na predobravnavnem naroku ni sprejel od tožilstva ponujene 20-letne zaporne kazni, temveč se je odločil, da mu morajo krivdo dokazati na glavni obravnavi.
Na zadnji obravnavi so najprej prebrali poročilo izvedenca sodne medicine Armina Alibegoviča, ki je opravil ogled kraja umora in opravil obdukcijo, v sodnomedicinskem poročilu pa izstopa brutalnost storjenega kaznivega dejanja, ki naj bi ga prvoobtoženi Thaqi izvedel sprva s kleščami papagajkami, kruto dejanje pa zaključil z gasilsko sekiro. Pri tem je sodni izvedenec zabeležil tudi poškodbe obrambne narave po rokah, kar kaže, da se je Zupan pred udarci sprva skušal braniti, a je bil pod točo udarcev z orodjem nemočen. Umrl pa ni zaradi udarcev, temveč šele kasneje zaradi obsežne krvavitve in zadušitve z lastno krvjo, je pokazala obdukcija.
Thaqi je prek sodnega tolmača tiho spremljal obravnavo, tudi pričanji obeh sostorilcev, ki sta imela v obravnavanem dejanju bistveno manjši vlogi, saj naj bi bila le spremljevalca oziroma naj bi posodila avto, s katerim so zbežali s kraja dogodka. Jeton Fida in Shklqim Banushi sta tako zatrdila, da se kraju dogodka nista niti približala, kot glavnega organizatorja pa sta navedla četrtega osumljenca Djemila Alo, ki je še vedno na begu pred slovensko policijo.
Kot je poudaril Banushi, je bil zraven zato, ker je Jeton Fida dejal, da potrebuje avto: »Jeton mi je naročil, naj posodim avto Djemilu, samo to je bila moja naloga. Hotel pa sem iti zraven, ker nisem želel, da se moj avto pojavi pri hiši, kjer bodo nekoga okradli.« V Nomenj naj bi prišli okoli 12. ure, tam so bili okoli pol ure. Na vprašanje sodnice Marjete Dvornik je Banushi še povedal, da na Thaqiju ni opazil ničesar nenavadnega. Podobno zgodbo je opisal tudi Jeton Fida, ki je dejal, da sta bila z Banushijem v času storitve umora na kavi pri Mercatorju v Bohinjski Bistrici, kamor ju je odpeljal Djemil Ala. Tudi on ni opazil ničesar nenavadnega na Thaqiju, niti ni spraševal, kaj se je zgodilo. Vožnjo iz Nomenja na Jesenice sta oba celo opisala kot tiho, nihče naj se ne bi pogovarjal.
Vsi vpleteni v okrutni umor, razen Thaqija, so sicer delali na gradbišču pri umorjenem, ki je prenavljal hišo. Od kod jim informacija, da naj bi umorjeni Zupan doma hranil večjo količino denarja, ni znano, plen morilca naj bi namreč znašal okoli šeststo evrov. Ravno tako ni jasno, zakaj so za izvedbo ropa k sodelovanju povabili Thaqija. Prebrali pa so tudi izpovedbe prič, sovaščanov umorjenega, ki so sestavile sosledje dogodkov tragičnega 2. novembra 2014. Zupana so nazadnje še srečali pri maši na Bitnjah in v trgovini v Bohinjski Bistrici. Bližnji sovaščani so ga videli, ko se je vrnil domov, več očividcev pa je opisalo tudi rdečega golfa, ki naj bi ga pri storitvi kaznivega dejanja uporabili obtoženi.
Jeton Fida in Shklqim Banushi sta bila po sklenitvi sporazuma o priznanju krivde s tožilstvom na kranjskem sodišču zaradi sostorilstva pri ropu že obsojena na dvajset mesecev zapora, od katerih jih morata šestnajst odslužiti z 980 urami družbenokoristnega dela. Djemil Ala je še vedno na begu. Sojenje se bo z zaslišanjem kriminalistov, ki so preiskovali okrutni umor, nadaljevalo prihodnji teden.