Uvodno srečanje z etnologinjo dr. Sašo Poljak Istenič, vodjo študijskega krožka

Kaj se kuha v Tržiču

Pri Ljudski univerzi Tržič je bilo prejšnji četrtek prvo srečanje udeležencev študijskega krožka na temo tržiške kulinarične dediščine, ki ga vodi etnologinja dr. Saša Poljak Istenič.

Tržič – Dr. Saša Poljak Istenič se večinoma ukvarja z razvojem podeželja. Kot je povedala, jo zanima predvsem, na kakšen način lokalne skupnosti uporabljajo svojo tradicijo oziroma dediščino, da ljudje lahko ostanejo doma na vasi in se ne odseljujejo, in kako lahko vsaj en družinski član ustvari dovolj prihodka s tem, da s pomočjo dediščine razvija npr. turistično dejavnost.

Leta 2000 je sicer že bil en krožek v Tržiču na temo Kako so kuhale naše babice, na to temo je izšla knjižica s pripovedmi in recepti, vendar je po šestnajstih letih – tudi ob drugačnih trendih v prehrani – že čas za novega. Že ob naslednjem srečanju, teh bo namreč več, so v torek obiskali Tržiški muzej in poizvedeli o prehrani tržiških šuštarjev. Ideja vodje študijskega krožka je tudi, da bi udeleženci v okoljih, v katerih živijo, zbrali in zapisali stare recepte, poizvedeli, kdaj so kakšno jed jedli, ob zaključku pa bi izdali sodobno oblikovano knjižico tržiške kulinarike, jedi pa morda predlagali tudi lokalnim gostincem, da jih uvrstijo na jedilnik. Kakšno jed bo treba tudi skuhati in pokusiti, so se strinjali udeleženci, ki so prav pisana druščina: od študentke etnologije, ki je povedala, da takšnih vsebin na fakulteti običajno ne sliši, oblikovalke, turistične delavke in oskrbnice taborniškega doma, ki vidijo v kulinariki izjemen potencial, do gospodinj, ki uživajo v preizkušanju novih receptov, še zlasti tržiških, in edinega moškega predstavnika, ki recepte zbira. Izvedbo študijskega krožka je finančno omogočilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Na Dovjem spet donijo orgle iz Aljaževih časov

Spet so mogočne zadonele in napovedale novo obdobje glasbenih spremljav pri svetih mašah in drugih cerkvenih obredih.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:30

Atleti podpisali pogodbe

Prvo veliko tekmovanje za atlete bo dvoransko evropsko prvenstvo na začetku marca.

Kranjska Gora / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:14

Prenovili objekt ob Jasni

Po trinajstih letih je obrežje ob jezeru Jasna zadihalo v novi podobi – odprli so prenovljen del obrežja, na katerem stoji gostinsko-turistični objekt Resort Jasna.

Kranj / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:13

Kranj bo središče Slovenije

Prešernov smenj naj bi ob slovenskem kulturnem prazniku gostil okoli dvajset tisoč obiskovalcev, zato organizatorji upravičeno pričakujejo, da bo Kranj ta dan postal središče Slovenije.

Kronika / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:13

Trinajst mesecev za napad na policista

Tržičan Duško Krupljanin je bil obsojen na trinajst mesecev zapora zaradi napada na policista, ki se mu je pred tem tudi uprl v postopku identifikacije.

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:12

Plačila naj bodo odvisna od količine pridelkov

»V novi finančni perspektivi skupne kmetijske politike Evropske unije bi vsa plačila kmetijam morali vezati na količinsko pridelavo,« pravi kmet Marko Dolinar iz Vogelj in dodaja, da sedanja odkupna c...