Evropa je naša domovina

Izstop Velike Britanije iz EU, vzpon evroskeptičnih političnih strank v državah članicah EU, grška dolžniška kriza, teroristični napadi v osrčju Evrope, ohlajanje gospodarstva je le nekaj zunanjih znakov, ki marsikoga prepričujejo, da se je začel razpad EU. Na podlagi zgodovinskih izkušenj bi nam morali zvoniti vsi alarmi. Storiti moramo vse, da združeno Evropo ohranimo tudi v prihodnje.

Dve svetovni vojni v enem stoletju na evropskih tleh sta bili dovolj. Ustanovni očetje Evropske unije so bili vizionarji, vedeli so, da je združena Evropa najboljše zagotovilo za trajen mir. S podpisom rimske pogodbe leta 1957, ko je bila ustanovljena Evropska gospodarska skupnost, so bili postavljeni temelji sedanje EU. Projekt združene Evrope je vse do finančne krize leta 2008 odlično uspeval. Evropa se je vedno bolj povezovala in gospodarsko rasla. Finančna kriza, še bolj pa migrantska kriza sta združeno Evropo postavili pred preizkušnjo. Začeli so se dezintegracijski procesi.

Povezovanje Evrope je bil v prvi vrsti politični projekt za zagotovitev miru v Evropi. Iz političnega povezovanja se je vse bolj krepilo gospodarsko sodelovanje. Z vzpostavitvijo enotnega trga in uvedbo skupne valute je Evropa postala svetovna gospodarska velesila. Zdelo se je, da je le še vprašanje časa, kdaj bo evro postal svetovna valuta, v kateri se bo opravila velika večina svetovne trgovine. Finančna kriza, ki se je leta 2008 začela v ZDA, je evropska pričakovanja v veliki meri ustavila. Celo več, Evropa je padla v še globljo krizo kot ZDA.

Finančna, še zlasti pa migrantska kriza sta odprli stare rane Evrope, ki so se nekoč zdele že zaceljene. Pokazali sta nemoč EU v kriznih razmerah. Jasno se je pokazalo, da imajo ključno moč v EU še vedno njene članice, ne pa institucije EU, in to kljub Lizbonski pogodbi, ki je začela veljati leta 2009 in s katero so države članice na institucije EU prenesle več pristojnosti. Kljub novim in močnejšim evropskim institucijam smo še daleč od Združenih držav Evrope.

Ohromljenost oziroma neučinkovitost Evropske unije v primeru migrantske krize je odstrla težave unije. Države članice pričakujejo ukrepanje Evropske komisije, ta pa pričakuje ukrepanje držav članic. Ustvarja se vtis, kako zbirokratizirana in neučinkovita je Evropska unija. Resnici na ljubo pa je treba priznati, da za nastalo situacijo ni kriva Evropska komisija. Ne nazadnje Evropska komisija nima pristojnosti niti učinkovitih orodij za ukrepanje. Ukrepajo lahko le države članice. Njihovi ukrepi pa bi bili mnogo bolj učinkoviti, če bi države članice sodelovale in se medsebojno dopolnjevale. Namesto tega smo priča sebičnosti, posledice pa so neučinkovitost in razkrajanje schengenskega režima. Razdeljena in neučinkovita Evropska unija koristi vsaj dvema akterjema: Rusiji in islamskim skrajnežem.

EU je odlično funkcionirala v miru in v času konjunkture. Dokler so se države članice pogovarjale, kaj bodo delile, je bila EU povsod po Evropi pozitiven sinonim, takoj, ko smo začeli govoriti o delitvi bremen, je EU postajala grešni kozel za vse naše težave. Če želimo, da ideja združene Evrope preživi, moramo oblikovati evropske institucije, ki bodo imele resnično moč, kakršno imajo pravi parlamenti, vlade in sodišča. Evropske institucije, ki zgolj navidezno ustvarjajo občutek zakonodajne, izvršne in sodne veje oblasti, ustvarjajo frustracije in grešnega kozla.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / četrtek, 17. maj 2007 / 07:00

Plavajmo s Pepetom

V Športni šoli Pepe se že pripravljajo na poletne počitnice na letnem bazenu v Kranju.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Okusi Mediterana v restavraciji Galerija Dali

Gaspačo s škampi – hladna paradižnikova juha tradicionalna španska jed za 4 osebe: 1 kg par...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Soba za babico

V nekdanji otroški sobici je nastala soba za babico.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Sami poskrbimo za varen dom

Za boljšo varnost svojega doma lahko veliko naredimo sami, z nekaj denarja pa lahko stanovanje ali hiša postane prava trdnjava.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Netipični gležnar

Jeseni se ob ozko oprijetih kavbojkah, francosko krojenih balonarjih in širokih paletah majic, na žensko nogo vrača tako imenovani netipični gležnar, škorenjc, ki sega do gležnjev ali preprosto rečeno...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Škarje, platno in sponke

V portoroškem večeru je modni ustvarjalec predstavil idejo o kreativnosti občinstva. Za obleko sta včasih dovolj le blago in sponke. Pa nekaj domišljije.