Le povezani bomo zmogli
Na starem prelazu Ljubelj sta se srečali dve dobri sosedi, Tržič in Borovlje, Slovenija in Avstrija, na tradicionalni prireditvi EU ples brez meja. Tudi s to skupno prireditvijo lahko pozitivno prispevamo k skupni Evropi, pa je bilo sporočilo, ki so ga ponesli številni udeleženci.
Tržič – Zares lepo število pohodnikov se je v soboto udeležilo prireditve, 14. EU plesa brez meja na starem prelazu Ljubelj, ki sta ga pripravili Občina Tržič in Mestna občina Borovlje. Začeli so z dvojezičnim bogoslužjem, ki sta ga vodila diakon celovške škofije Herman Kelich in župnik v Lomu pod Storžičem Silvo Novak. Že diakon je poudaril, da jubilejna prireditev poteka na zgodovinsko pomembnem kraju, da je še posebno pri starejših živ spomin, kako je včasih težavno premostiti mejo, ki smo jo naredili ljudje. Zato danes praznujmo, kot je poudaril diakon in v nadaljevanju tudi boroveljski župan Ingo Appé, ker nam je uspelo dvigniti meje, ker je to, kot je dodal Appé, prijateljsko srečanje dveh dežel, ki predstavlja pravi duh Evropske unije: »Probleme, s katerimi se danes soočamo, lahko rešimo samo kot ena Evropska unija z mnogimi suverenimi deželami.« Evropsko unijo je označil kot največji mirovni projekt sodobnega časa, da pa jemlje tudi strah ljudi pred priseljevanjem migrantov zelo resno. Poudaril je, da kdor potrebuje zaščito in pomoč, ju bo dobil, vendar je varnostni vidik na prvem mestu, zato morajo pravila in red upoštevati tudi tisti, ki pridejo.
Prireditev na prelazu Ljubelj je pomembna točka povezovanja in druženja, je podelil tržiški župan Borut Sajovic. »Evropa je in ostajamo ljudje,« je poudaril in dodal, da se lahko le skupaj in složni in ne z odcepitvijo, kot so se na referendumu odločili Angleži, učinkovito spopadamo z aktualnimi vsebinami, kot sta migrantska kriza in konkurenčnost v gospodarstvu. Pravzaprav je bila beseda povezovanje v soboto na Ljubelju najpogosteje izrečena, v pozdravnem nagovoru jo je uporabil tudi koroški deželni glavar Peter Kaiser in, ker so bili na Ljubelju tako predstavniki cerkvene kot posvetne oblasti, z nasmeškom dodal, da gre tudi za lep primer sodelovanja nadzemeljskega in stvarnosti.
Z minuto molka so se udeleženci poklonili preminulemu Dušanu Korenu, prvemu lastniku obnovljene koče na Ljubelju, bil je tudi med pobudniki EU plesa na Ljubelju. Njegovi ideji skupaj z boroveljskim in tržiškim županom sledi sedanji lastnik koče dr. Silvo Mirko Tischler, odvetnik, tolmač iz Celovca. Uradni del je s pesmijo v dveh jezikih, slovenskem in nemškem, obogatil Komorni zbor Borovlje pod vodstvom Romana Verdela. V družabnem delu pa je za dobro vzdušje in tudi za ples poskrbel ansambel Rosental Express.