Za varnostno reformo

Ne moremo se več sprenevedati, da živimo v varnostnem balonu. Smo del razvitega sveta, ki ga Islamska država in druge teroristične organizacije želijo destabilizirati in nam vsiliti svoje vrednote, ki nasprotujejo našim – te izhajajo iz grško-rimskega in krščanskega izročila. Ni rešitev, da se potuhnemo in čakamo, da gre nevarnost mimo nas. Prav je, da se za svoje vrednote odločno postavimo.

Z varnostjo je tako kot s čistim zrakom. Dokler živimo v miru in se počutimo varne, se nam zdi škoda vsakega centa, ki ga namenimo za obrambno-varnostni sistem. Dihanje čistega zraka se nam zdi samoumevno. Šele ko postane onesnažen in ogroža naše zdravje, smo pripravljeni na aktivnosti za odpravljanje onesnaževalcev. Podobno je z varnostjo. Ko sta naša varnost in naš način življenja ogrožena, takrat se pripravljenost za vlaganje v obrambno-varnostni sistem bistveno poveča.

Trenutno stanje v slovenskem obrambno-varnostnem sistemu vzbuja skrb. V zadnjih letih so se sredstva za naš obrambni proračun praktično razpolovila, medtem ko so se investicije v opremo policije in obveščevalnih služb ustavile. Ker v zadnjih letih nismo vlagali v razvoj in zelo malo v vzdrževanje, je jasno, da naš obrambno-varnostni sistem stagnira, nekateri deli pa celo propadajo. Dlje bomo odlašali s povečanjem sredstev za obrambno-varnostni sistem, večjo škodo bomo povzročili in težje ga bo obnoviti. Tudi zato sem v septembru začel posebno kampanjo v parlamentu za povečanje obrambnega proračuna, junija pa še s kampanjo za prenovo obveščevalnih služb.

Boj proti terorizmu je bil v Sloveniji zelo dolgo zgolj abstraktna fraza, v prihodnje pa bo postal ena izmed pomembnejših nalog vsakokratne vlade. Za učinkovit boj proti terorizmu oziroma boljše zagotavljanje varnosti državljanov je nujno: 1. povečanje proračunskih sredstev za varnost in obrambo, 2. oblikovanje zavezništev v EU in na Balkanu (Makedonija, Srbija), ki nam bodo pomagala uresničevati naše interese, 3. podpora diplomatskim in vojaškim aktivnostim, ki prispevajo k stabilizaciji razmer na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki, 4. povečanje razvojne pomoči državam v težavah.

Zahod zagotovo dela številne napake v boju proti terorizmu, kar mora biti zgolj dodaten razlog za našo večjo aktivnost. Če želiš v mednarodni skupnosti karkoli spremeniti, potrebuješ jasno vizijo in aktivnega zunanjega ministra. Žal nimamo nič od tega. Naša vizija mora biti, da je največja garancija miru vlaganje v znanje. Ljudi v problematičnih oziroma propadlih državah moramo naučiti loviti ribe, ne pa da jim ribe ves čas pošiljamo. Spominjam se svojega obiska v Afganistanu. Besede enega izmed afganistanskih poslancev mi še danes odzvanjajo v glavi. Pred vojaško intervencijo Zahoda je v tej državi znalo brati le nekaj odstotkov ljudi, medtem ko danes bere več kot polovica Afganistancev. Za dolgoročni mir v problematičnih državah je mnogo pomembnejše vlaganje v znanje kot pa vsa vojaška pomoč.

Sprijazniti se moramo s tem, da nam v današnjem globaliziranem svetu nihče več ne more zagotoviti popolne varnosti, lahko pa učinkoviti varnostni organi bistveno zmanjšajo možnosti morebitnih napadov. Čeprav je Slovenija še vedno ena varnejših držav na svetu, živimo v negotovih časih. Da bi tako ostalo tudi v prihodnje, moramo takoj bistveno okrepiti obrambno-varnostni proračun. Za zagotavljanje varnosti pa potrebujemo predvsem motivirano Policijo in Slovensko vojsko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 15. januar 2013 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 15. januar 2013, št. 4

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:34

Bogastvo družinskih zgodb

V Mestni knjižnici Kranj bodo v torek, 30. septembra, ob 17. uri odprli razstavo z naslovom Gorenjska v času prve svetovne vojne 1914–1918.

Kronika / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:32

V podvoz nekdo nasul skale

V podvoz gorenjske avtoceste v Britofu pri Kranju je nekdo z njive navozil precejšnjo količino skal in s tem preprečil uporabo poti.

Zanimivosti / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:31

Netopirji so koristni, a ogroženi

Člani Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev so prejšnjo soboto pripravili delovno akcijo v Češnjevku – na podstrehi tamkajšnje cerkve so čistili njihove iztrebke, ki so odlično gnoj...

Gospodarstvo / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:28

Za še bolj zelen Vršič

Erjavčeva koča je kot druga na Vršiču dobila malo komunalno čistilno napravo. Preostalih pet koč naj bi jo dobilo do konca leta 2015.

Tržič / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:27

Pretnarjev nagrajenec v Tržiču

Letošnjo mednarodno Pretnarjevo nagrado je prejel Zdravko Kecman, ambasador slovenske književnosti in jezika ter slovenskih kultur. Gostili so ga tudi v Tržiču.