V podvoz nekdo nasul skale
V podvoz gorenjske avtoceste v Britofu pri Kranju je nekdo z njive navozil precejšnjo količino skal in s tem preprečil uporabo poti.
Kranj – Prejšnji teden je nekdo s svoje njive navozil veliko količino gramoza oziroma manjših skal na pomožni podvoz pod avtocesto med odcepoma Kranj-vzhod in Kranj-zahod,« nas je opozoril bralec in v dokaz poslal tudi fotografije. »Ker sem tudi sam uporabnik tega podvoza (kolo), me takšno obnašanje nekaterih posameznikov zelo moti, saj je sedaj podvoz neprevozen. Skrbi me tudi, da se bo takšna praksa nadaljevala. Prosim, da se aktivirajo ustrezne službe in da se takšno dejanje kaznuje, predvsem zaradi tega, da se takšna praksa ne bi nadaljevala,« je še zapisal v elektronsko sporočilo, ki ga je poslal tudi prometni inšpekciji in Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars). Po tej poti smo se z vprašanji odpravili tudi sami.
Na Darsu so nam pojasnili, da omenjena podvozna pot pri Britofu ni v njihovem upravljanju, zato nasutega kamenja ne morejo odstraniti. »Pri pregledu stanja na terenu so naši vzdrževalci ugotovili, da zaradi navoženega kamenja nosilna konstrukcija podvoza Britof ni poškodovana. Po podatkih iz Banke cestnih podatkov je status poti v omenjenem podvozu označen kot nekategorizirana cesta,« so razložili in nas za rešitev problematike napotili na lokalno skupnost. Da omenjen problem ne sodi pod njihovo pristojnost, so povedali tudi na Inšpektoratu RS za promet, energetiko in prostor, od koder so zato prijavo posredovali na Medobčinski inšpektorat Kranj, kjer so si takoj ogledali stanje na terenu in z njim seznanili Mestno občino Kranj kot lastnico parcele, da lahko ustrezno sanira pot, torej odstrani navožene skale.
Na Medobčinskem inšpektoratu Kranj pojasnjujejo, da lahko takšno nekategorizirano cesto udeleženci v prometu uporabljajo pod pogoji, ki jih določa zakon. »Na taki cesti je volja lastnika, na kakšen način bo uredil promet ali pa ga celo v določenih pogojih prepovedal (prometna signalizacija, zapornica, druge fizične ovire), ker pa je parcela, po kateri poteka makadamska cesta, last Mestne občine Kranj, pa gre osnovni cilj delovanja občine v smeri javnega interesa oz. javne koristi. Mestna občina Kranj bi morala preko pooblaščenega izvajalca rednega vzdrževanja cest na podlagi Zakona o cestah kraj sanirati in naneseno kamenje odstraniti ali pa postaviti ustrezno prometno signalizacijo, ki bi preprečevala kakršno koli oviranje ali ogrožanje voznikov, ki uporabljajo predmetno cesto,« je razložil inšpektor Aleš Bizjan. Nadzor nad posegi v nekategorizirano cesto je sicer vezan zgolj na lastnika ali pooblaščenega izvajalca rednega vzdrževanja cest. Kazenske določbe, na podlagi katere bi lahko kaznovali tistega, ki je kamenje navozil, ni, v okviru zakonodaje pa lahko zoper njega ukrepa lastnik ceste, je dodatno razložil Bizjan. Tovrstnih primerov v preteklosti inšpektorat še ni obravnaval, smo še izvedeli.