
Tatovi poleti nimajo počitnic
Čeprav policisti ugotavljajo, da vlomov poleti ni nič več kot druge mesece, pa je vseeno še vedno veliko primerov, ko storilci izkoristijo odsotnost ter vlomijo v hišo in izpraznijo stanovanje. Marsikaj za varnost lahko storimo sami – tako da zapremo vrata in okna ter na odsotnost opozorimo sosede.
Škofja Loka – »V Sloveniji zadnja leta beležimo upad premoženjskih kaznivih dejanj, kar pomeni, da smo obravnavali manj vlomov v stanovanja in stanovanjske hiše, ropov ter tatvin. Varnostna slika se tako izboljšuje, kar pa ne pomeni, da do teh kaznivih dejanj ne prihaja več. Pri tem se mi zdi pomembno opozoriti, da vsak lahko sam poskrbi za preventivne ukrepe, ki nas praktično nič ne stanejo. Pri tem mislim zlasti na priložnostne tatvine, ko sami napeljemo storilca, da nam kaj ukrade. Marsikdaj namreč odlagamo denarnice, torbice, mobilne telefone, nahrbtnike, računalnike in še kaj na mesto, ki ga nimamo pod nadzorom. Tako odloženi predmeti so lahka tarča za tatove tudi v vozilih, zato jih tudi tam ni priporočljivo puščati. Če pride do kraje, pa je treba takoj obvestiti policijo,« pravi Matija Breznik s Policijske uprave Ljubljana in dodaja, da se v zadnjem obdobju pojavlja veliko število drznih tatvin iz stanovanjskih hiš, saj so tako na področju Policijske uprave Ljubljana kot tudi Kranj obravnavali več primerov, ko so storilci z različnimi dejanji preusmerili pozornost občanov, nato pa so jih okradli.
Pozorni bodite na storitve neznancev
»Običajno se tatovi dobro pripravijo, obiskujejo manjše kraje, njihove tarče pa so najpogosteje starejši. Navadno se predstavijo kot akviziterji, izvajalci določenih del ali prodajalci. Z njimi se zapletejo v prijazen pogovor, nato pa ga skušajo odpeljati proč od vhoda, tako da ga nimajo pod nadzorom. V tistem trenutku, navadno kar skozi vhodna vrata, vstopijo sostorilci ter pregledajo notranjost hiše. Predvsem iščejo vrednejše predmete, denar in zlatnino. Nato neopazno odidejo. Ob ogledih teh kaznivih dejanj ugotavljamo, da oškodovanci šele več ur ali celo dni kasneje ugotovijo, da so jih okradli. Problem je tudi, ker se kasneje slabo spomnijo dejanja, kdaj točno se je zgodilo, s kakšnim vozilom so se tatovi pripeljali in podobno. Zato je treba biti ob obisku nenajavljenih neznancev zelo previden in pozoren. Če se oddaljimo od vrat, jih je treba zakleniti ali jih imeti pod nadzorom. Neznancev ne smemo vabiti v hišo, prav tako pa moramo biti pozorni, če se okoli hiše oziroma v naselju zadržujejo neznanci, si ogledujejo in celo slikajo hiše. O tem je treba takoj obvestiti policijo na 113. Če želijo ostati anonimni, lahko pokličejo po telefonu na številko 080 1200,« pojasnjuje Matija Breznik in v poletnem času opozarja tudi na roparske tatvine.
Drzne tatvine torbic
»Gre za nasilna dejanja, ko z grožnjo napadejo in odnesejo torbico, denarnico ali verižico. V tem primeru so žrtve najpogosteje ženske,« pravi Breznik, ki sicer s sodelavci ugotavlja, da se še vedno pojavljajo tudi tatvine na avtocestnih postajališčih, čeprav je zadnje čase teh tatvin nekaj manj, žrtve kaznivega dejanja pa so navadno tujci. Tatovi na počivališčih okradejo tiste, ki tam zaspijo ali pustijo vozila brez nadzora. Večkrat se zgodi, da prebodejo pnevmatike, nato pa zasledujejo avto in vozniku prijazno ponudijo pomoč. Ko ni pozoren, ga okradejo. Najpogosteje odnesejo torbice, denarnice in računalniško opremo.
O odsotnosti ne obveščajte na družbenih omrežjih
V času dopustov, ko je marsikatero stanovanje ali hiša prazna, policisti opozarjajo na ukrepe, ki zaščitijo naše imetje. »Najbolj šibka točka na nepremičninah so okna in vrata, oškodovanci pa občasno tudi sami poskrbijo, da storilec laže pride v stanovanje ali hišo. Kljub odsotnosti ne zapirajo oken, celo ne zaklepajo vrat. Sicer pa storilci najpogosteje nasilno vstopajo z vlamljanjem skozi okna in vrata, največ pa kradejo denar, nakit in tehnično opremo. To predstavlja približno polovico vseh kraj,« pravi Marko Panič s Policijske postaje Jesenice in opozarja, da v primeru, ko smo ob prihodu domov ugotovili, da je bilo vlomljeno, naj v prostor ne vstopamo in ne pregledujemo, koliko je škode, ampak čim prej pokličemo policijo na interventno številko 113. To je pomembno ne le zato, ker uničimo sledi, ampak tudi zato, ker je vlomilec lahko še kje v prostorih.
»Pri preprečevanju vlomov so zelo pomembna samozaščitna dejanja, kar pomeni, da poskrbimo za to, da na telefonskih tajnicah ne puščamo obvestil o odsotnosti, da o odsotnosti ne obveščamo znancev prek družbenih omrežij. Prav tako moramo poskrbeti za praznjenje poštnega nabiralnika oziroma preusmeritev pošte. Ko smo odsotni, naj hiše ne dajejo videza, da nas ni doma, zato ne zastirajmo oken,« še dodaja in pojasnjuje, da za preventivo lahko poskrbimo s časovnimi stikali za prižiganje luči, za alarme, za elektronska varovala in podobno. V veliko pomoč so lahko tudi sosedje, zato jih je koristno poznati in imeti dobre odnose z njimi.
V vozilu ne puščajte ničesar
»Ob morju, na gorskih izhodiščih in v drugih turističnih krajih, kjer so poleti parkirišča polna vozil, ne puščajte ničesar v vozilih. Storilci praviloma vlomijo v vozilo, v katerem vidijo predmet, pri čemer škoda na vozilu pogosto presega vrednost odtujenega predmeta. Zato svetujemo, da v vozilu ne puščate predmetov. Če pa jih že morate pustiti v njem, pa naj ne bodo na vidnem mestu,« še priporoča Panič.