Nova družba že gospodari z državnimi gozdovi
Prejšnji teden je gospodarjenje z državnimi gozdovi od koncesionarjev prevzela nova družba Slovenski državni gozdovi.
V Gozdnem gospodarstvu Bled zaradi sprememb pri gospodarjenju z državnimi gozdovi ne bo odpuščanj, pravi glavni direktor Marko Matjašič in dodaja, da so kot koncesionarji v delovni postopek že doslej vključevali veliko podizvajalcev, ki bodo zdaj lahko sami konkurirali za delo v državnih gozdovih. Tudi kot podjetje se bodo prijavljali na razpise, vendar ocenjujejo, da pod sedanjimi pogoji ni realno pričakovati, da bi bili uspešni. Kot navajajo, so razpisni pogoji pisani na kožo manjšim izvajalcem, ki se z gozdnimi deli ukvarjajo v okviru dopolnilne dejavnosti na kmetiji, ali samostojnim podjetnikom, ki imajo minimalne fiksne stroške ali so celo brez njih in za katere velja tudi bistveno enostavnejša zakonska regulativa. »Takšnim izvajalcem gozdarska podjetja ne morejo konkurirati s ceno,« pravi Matjašič.
Kranj – V Sloveniji je 235 tisoč hektarjev državnih gozdov. Gospodarjenje z večino teh gozdov je doslej temeljilo na koncesijah za izkoriščanje gozdov, ki jih je sklad kmetijskih zemljišč in gozdov brez javnega razpisa za dvajset let podelil izvajalskim podjetjem, ki so nastala iz nekdanjih gozdnih gospodarstev in so te gozdove upravljala že pred uveljavitvijo novega zakona o gozdovih leta 1993. Koncesijska razmerja za večino državnih gozdov so potekla 30. junija letos, nekatera pa že 1. januarja. Med osemnajstimi koncesionarji, ki so pridobili koncesijo neposredno na podlagi zakona, so bile tudi štiri gorenjske družbe. Gozdnemu gospodarstvu Bled je 30. junija potekla koncesija za izkoriščanje 6819 hektarjev državnih gozdov, Gozdarstvu Gorenjske, ki je prevzel koncesijo od Egolesa, pa za 6191 hektarjev. Že s koncem lanskega leta je potekla koncesija Kmetijsko gozdarski zadrugi Gozd Bled za 70 hektarjev gozdov in KŽK Kranj za 106 hektarjev.
Ker je bil takšen sistem gospodarjenja z državnimi gozdovi po oceni vladajoče koalicije precej pomanjkljiv, je vlada na podlagi lani sprejetega zakona ustanovila podjetje Slovenski državni gozdovi, ki je v petek, 1. julija, tudi uradno začelo gospodariti z državnimi gozdovi. Novi model gospodarjenja upošteva dobre prakse iz Nemčije, Avstrije in Finske, zato minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan pričakuje, da bo gospodarjenje odslej učinkovitejše, preglednejše in donosnejše in da bo s tem tudi gozdno-lesna veriga začela bolje delovati. Delo v gozdovih, ki ga je v preteklosti opravljalo 27 koncesionarjev, bodo odslej na podlagi razpisov za posamezna dela razdelili med številne izvajalce, pri tem pa bo glavni kriterij za izbor ponujena najnižja cena. Vlada je novemu podjetju za zagon namenila 20 milijonov evrov, denar bo porabilo za ureditev poslovnih prostorov, postavitev vsaj štirih logističnih centrov in skladišč, za nakup opreme in strojev, potrebnih za sečnjo in prevoz lesa ... S sklada kmetijskih zemljišč in gozdov je v novo podjetje prešlo 38 sodelavcev, za zaposlitev še 109 delavcev pa so objavili razpis. Kot je ob začetku delovanja novega podjetja povedal v. d. direktorja Miha Marenče, bo družba imela štiri poslovne enote – Kočevje, Ljubljana, Maribor in Postojna – ter trinajst operativnih enot.