Množica v Sodobni pokrajini
Letošnji 4. mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU je največji doslej; po sodelujočih umetnikih, razstavljenih delih in, kot kaže, bo tudi obisk razstavišč odličen.
Kranj – Če sodimo po druščini, kaj druščini, stotniji ali dveh umetnikov, spremljevalcev in ljubiteljev likovne umetnosti, ki se je, kljub mokremu nebu, v torek podala na sprehod po galerijah v starem delu Kranja in s tem prisostvovala osrednjemu dogodku 4. mednarodnega festivala likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU, bo ta zabeležen v presežkih. Kot smo že pisali, letos na temo Sodobna pokrajina razstavlja več kot 160 avtorjev iz 17 držav, kar predstavlja pravo bogastvo raznolikih likovnih nagovorov, ki jih tja v prve dni novembra lahko »prebiramo« v dvajsetih razstaviščih v Kranju in okolici. Letos so se poleg domačih in umetnikov iz širše Slovenije sprehoda po galerijah udeležili tudi udeleženci in sorazstavljavci iz devetih držav.
»Sprehodniki« so si najprej v galeriji Kranjske hiše ogledali razstavo del v rezidenci Layerjeve hiše treh gostujočih umetnikov z Nizozemske. Pot nas je potem vodila v Galerijo Prešernove hiše, ki je skupaj z Mestno hišo in stebriščno dvorano ter Malo galerijo tokrat ponudila zatočišče avtorjem sodobne pokrajine v srednji Evropi, od koder poleg Slovencev še prihajajo avtorji. Na glavnem trgu so še enkrat več presenetili mladi avtorji iz Društva arhitektov – KRARH z instalacijo Kan(j)on. Kanjon je hkrati krajina in kanon. Skozi prvega vstopimo na trgu in se prepustimo obmetavanju reklamnih oglasov. Ti včasih zadenejo, drugič gredo mimo. Kljub dežju so arhitekti poskrbeli, da bo instalacija v dobri kondiciji tudi v soboto, ko je v mestu največ ljudi.
Festival so odprli v Mestni hiši, kjer je med drugim zbranim spregovorila tudi direktorica Avstrijskega kulturnega foruma v Ljubljani Marie-Thérese Hermges, navdušena nad sodelovanjem številnih avstrijskih umetnikov na festivalu, kar tudi dokazuje dobro sodelovanje med državama. Forum je tudi sicer finančno podprl festival. V kleti Mestne hiše smo si ogledali tudi delo Andreje Eržen, za katero je prejela odkupno nagrado Gorenjskega muzeja. Delo z naslovom Aeternitas sestavljajo pesek iz Strombolija in iz Sahare, GSM-komunikator, LED-lučke, akrilne barve in posebno platno. Sledil je ogled del iz stalne zbirke v Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost, pot do Galerije Desetnica z razstavo Krpank in naprej Cafe Galerije Pungert, kjer razstavljajo Avstrijci, nato pa je pot vodila nazaj do Kavarne Khislstein 12.56, kjer razstavljajo oblikovalci Tina Pavlin, Renata Bedene in Huberto Široka. Obiskovalce so z nekaj pesmimi počastili tudi pevci in pevke KPZ Mysterium. Sledila so razstavišča v okviru Layerjeve hiše, torej v stolpu Škrlovec z deli nagrajencev iz prejšnjih let ter v nadstropju hiše z razstavo del Darka Slavca.
Festivalsko popotovanje se je tako kot v preteklih letih zaključilo v Galeriji dr. Ceneta Avguština na območni enoti ZVKD, kjer so podelili tudi nagrade. Osrednjo stanovsko nagrado ZDSLU za življenjsko delo je prejel slikar Nikolaj Beer, ki v galeriji tudi razstavlja. Med letošnjimi festivalskimi nagrajenci pa so po mnenju strokovne žirije: Joni Zakonjšek, Karl Vouk (Avstrija), Žarko Vrezec, Valentina Angeli (Italija), Nataša Segulin, Herman Gvardjančič, Nika Oblak & Primož Novak in Nikolaj Dielemans (Nizozemska).