Brez soglasja ni priključka
Bralec iz Martinj Vrha se zaradi nasprotovanja sorodnika, ki ne da soglasja za hišni priključek, ne more priklopiti na optično omrežje, čeprav so ga zgradili tudi z evropskimi sredstvi.
Železniki – V občini Železniki so v letih 2009 in 2010 zgradili glavne trase optičnega omrežja in ga 'pripeljali' tudi v bolj odročne vasi, opredeljene kot bele lise. V zadnjih letih je podjetje Tritel zgradilo blizu 700 hišnih priključkov, do optičnega omrežja pa bi že več let rad prišel tudi bralec iz Martinj Vrha, kjer so, pravi, na optiko večino vaščanov priključili že pred tremi leti, njemu pa to preprečujejo neurejeni družinski odnosi, saj njegov sorodnik ne soglaša z izgradnjo hišnega priključka iz priključnega jaška na njegovem zemljišču. Primeri, ko sosedski spori otežujejo gradnje optične in tudi druge infrastrukture, niso redki, ob tem pa se postavlja vprašanje, ali, glede na dejstvo, da je občina za gradnjo optičnega omrežja pridobila evropska sredstva, ni potrebno priklopa omogočiti vsakomur, ki si to želi.
Kot je pojasnil direktor Tritela Miran Mihačevič, je vse služnosti za vse glavne trase pridobilo njihovo podjetje, kar je bila tudi njihova obveznost, ker je bil ta del omrežja zgrajen z evropskimi sredstvi. Pri gradnji posameznih naročniških priključkov pa ne gre za nujno potrebne ali bistvene dele omrežja, zato tu ne gre za obveznosti katerega koli soudeleženca pri gradnji priključka (izvajalca, naročnika ali tretje osebe, ki lahko zagotovi pridobitev soglasja), pač pa o neizpodbitni obveznosti pridobitve soglasja. »Če ima stranka normalne in urejene odnose s sosedi, je pridobitev soglasja samoumevna, če pa gre za sporne in neurejene odnose, ki segajo daleč v preteklost – kot med omenjenima družinama, pa je takšno soglasje težko pridobiti. Mi ga nismo uspeli, prav tako ne predstavniki občine s svojim posredovanjem, sam naročnik pa tega ni hotel in niti ni stopil v stik s sorodnikovo družino,« je povedal.
Po Mihačevičevih besedah je sorodnik našega bralca v času gradnje hrbteničnega dela optičnega omrežja dal služnosti in soglasja za gradnjo k delu glavne kabelske trase omrežja in postavitev kabelskih jaškov na devetih parcelnih številkah njegovega zemljišča. Na eni od njegovih parcel sta tudi kabelski jašek in optična spojka, iz katere je predvidena gradnja naročniških tras in priključkov, tudi do našega bralca. »V času gradnje in ob pridobitvi služnosti naše podjetje in projektant nismo bili seznanjeni z neurejenimi razmerami med družinama, zaradi česar je bila predvidena takšna in edina možna upravičena tehnična rešitev. Ko je za gradnjo optičnega priključka interes izkazal tudi vaš bralec, ki nam takrat ni razkril ozadja odnosov s sorodnikom, smo z njim sklenili pogodbo o gradnji naročniškega priključka v dobri veri, da pridobitev soglasja za gradnjo naročniškega dela omrežja in poseganje v kabelski jašek ne bosta problematična, nakar smo kmalu ugotovili dejansko stanje med družinama.«
Našega bralca je nedavno razjezilo še dejstvo, da je Tritel na optiko priključil njegovega najbližjega soseda, medtem ko sam na soglasje in priključek še vedno čaka. Kot pravi Mihačevič, so soglasje za gradnjo naročniškega dela trase od kabelskega jaška do omenjenega soseda pridobili, istočasno pa ne bodo zgradili priključka do hiše našega bralca, ker za to še vedno ni soglasja. Vsekakor pa brez slednjega naš bralec do optičnega omrežja ne bo mogel priti, saj po Mihačevičevih besedah druge tehnične rešitve, ki bi bila tudi ekonomsko upravičena, ni.